Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grupa Wyszehradzka i Słowenia wspólnie o polityce spójności

0
Podziel się

Członkowie Unii Europejskiej negocjują równolegle sprawy związane z wieloletnim budżetem na lata 2014-2020.

Grupa Wyszehradzka i Słowenia wspólnie o polityce spójności
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bDztLYxx

Wspólną deklarację dotyczącą kluczowych kwestii związanych z procesem negocjacji przyszłej polityki spójności przyjęli w Katowicach ministrowie odpowiadający za politykę regionalną Polski, Czech, Słowacji, Węgier oraz Słowenii.

Członkowie Unii Europejskiej negocjują równolegle sprawy związane z wieloletnim budżetem UE na lata 2014-2020, czyli w uproszczeniu to, ile będzie w nim pieniędzy, a także zasady realizacji polityki spójności, czyli to, w jaki sposób pieniądze te będą wydawane i na jakie cele przeznaczane.

Projekt budżetu Unii na lata 2014-2020 jest znany od czerwca 2011 r., natomiast propozycje rozporządzeń dotyczących polityki spójności Komisja Europejska przedstawiła w październiku 2011 r. Propozycje te były punktem wyjścia dla toczących się od roku negocjacji dotyczących kształtu polityki spójności po 2013 r.

bDztLYxz

W treści przyjętej deklaracji znalazło się m.in.: poparcie dla zakończenia procesu negocjacyjnego pakietu legislacyjnego polityki spójności 2014-2020 jak najszybciej po zamknięciu negocjacji dotyczących ram finansowych. Państwom Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii zależy bowiem na możliwie szybkim rozpoczęciu procesu przygotowywania przyszłych programów operacyjnych oraz systemu ich wdrażania tak, by nowe programy zostały uruchomione od początku 2014 r.

W deklaracji zawarto też postulat przedstawienia na forum negocjującym ramy finansowe najważniejszych spraw związanych z polityką spójności. Chodzi głównie o utrzymanie obecnego systemu kwalifikowalności VAT (obecnie podatek VAT można zaliczać do refundowanych z UE kosztów inwestycji). Państwa-sygnatariusze deklaracji poparły również utrzymanie dotychczasowego poziomu dofinansowania dla regionów mniej rozwiniętych.

Przyjętą w Katowicach deklarację przygotowano w ramach programu trwającego od 1 lipca rocznego przewodnictwa Polski w Grupie Wyszehradzkiej.

_ - Jako kraj jesteśmy prymusem w zakresie toczących się dziś negocjacji. Nie wchodząc w nazewnictwo europejskie, mamy największą liczbę przepracowanych dokumentów niezbędnych do przedstawienia Komisji Europejskiej tak, żeby móc rozpocząć nowy budżet europejski. Wręcz nieustająco toczą się spotkania na różnych poziomach - eksperckich i politycznych _ - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło.

bDztLYxF

_ Takie spotkania, m.in. to dzisiejsze - Grupy Wyszehradzkiej i Słowenii - wzmacniają nasz głos. Jesteśmy na pewno lepiej słyszani, lepiej odbierani na forum europejskim, że nie występujemy jako pojedyncze państwo, a reprezentujemy głos tej części Europy _ - dodał.

Czytaj więcej o dofinansowaniu z UE w Money.pl
Ruszają twarde negocjacje o pieniądze z Unii Lewandowski ma nadzieję, że negocjacje budżetu UE na '14-20 dadzą efekt w grudniu tego roku.
Polska może stracić wiele milionów euro Kraje, zajęte pożarem na rynkach finansowych, wciąż nie są gotowe do dyskusji o wielkości budżetu UE.
Polska zyskała sojusznika. Zdobędą pieniądze? Będziemy wspólnie koordynować stanowisko w pracach nad wieloletnimi ramami finansowymi UE - zapewniali po spotkaniu w Bratysławie ministrowie spraw zagranicznych obu krajów.
bDztLYya
Źródło:
KOMENTARZE
(0)