Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Unijny komisarz kręci bicz na Polskę. Dostęp do funduszy unijnych chce uzależnić od praworządności

W tej kwestii weto nie zadziała. Aby już w przyszłym wieloletnim budżecie UE funkcjonował mechanizm uzależniający dostęp do funduszy unijnych od praworządności nie jest potrzebna jednomyślność członków UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Parlament Europejski)
Guenter Oettinger, unijny komisarz do spraw budżetu.

Guenter Oettinger, unijny komisarz do spraw budżetu zapowiedział, że będzie walczył o to, aby uzależnić od praworządności dostęp do funduszy unijnych – podaje Polska Agencja Prasowa. Oznaczałoby to dla krajów, w których dochodziłoby do łamania zasad praworządności, przykręcenie kurka z pieniędzmi.

Przypomnijmy, że Unia ma poważne wątpliwości co do oceny praworządności np. w Polsce. Gdyby Wspólnota uznała, że nad Wisłą dochodzi do łamania jej zasad, to stracilibyśmy dostęp do unijnych pieniędzy w kolejnym wieloletnim budżecie.

Zdaniem cytowanego przez PAP komisarza ds. budżetu, wprowadzenie mechanizmu, który by uzależniał dostęp do funduszu z praworządnością jest realne. Zwłaszcza, że do przyjęcia takich przepisów potrzeba jedynie kwalifikowanej większości, a nie jednomyślności państw członkowskich. Tak więc weto w tej kwestii nie zadziała – podkreślił Oettinger.

Na obecną perspektywę 2014-2020 dostaliśmy budżet znacznie przewyższający nasz arytmetyczny udział.

Polska jest największym beneficjentem środków unijnych. Jak wynika z transferów finansowych Polska - Unia Europejska, publikowanych przez Departament Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Finansów, od naszej akcesji do Wspólnoty dostaliśmy ponad 153,3 mld euro. W sierpniu 2018 r. saldo rozliczeń pomiędzy Polską a budżetem UE był 102,8 mld euro na plusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: ue, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-10-2018

M665Wystarczy zrezygnować z paru obowiązkowych tzw. regulacji unijnych i zysk przewyższy straty związane z zebraniem funduszy. Jeśli nas z tego powodu … Czytaj całość

12-10-2018

JJ501. Jakiej wartości rynek Polska udostępniła Unii ? 2. Ile euro udostępnionych Polsce wraca do krajów (starej) Unii? 3. Czy Unia powinna pobierać 100% … Czytaj całość

12-10-2018

Adampodziękujmy dla PO i całej opozycji wraz z nieudacznikami z N.

Rozwiń komentarze (172)