Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wolne sądy "warunkiem koniecznym". Fundusze unijne mogą zależeć od praworządności

Wolne sądy "warunkiem koniecznym". Fundusze unijne mogą zależeć od praworządności

Komisarz ds. budżetu UE Guenther Oettinger chce, aby fundusze były uzależnione od praworządności. Fot. Bartek Kosiński/Ministerstwo Finansów
Komisarz ds. budżetu UE Guenther Oettinger chce, aby fundusze były uzależnione od praworządności.

Reforma sądownictwa może się odbić Polsce czkawką. Guenther Oettinger, unijny komisarz ds. budżetu, stwierdził, że istnienie niezależnego od rządu sądownictwa powinno stać się warunkiem konieczny wypłat funduszy.

To, że Bruksela może zastosować wobec naszego kraju takie rozwiązanie, mówiło się już od dłuższego czasu. Jest już nawet dokument Komisji Europejskiej dotyczący tej kwestii, o czym pisaliśmy o tym w money.pl.

Teraz termin przedstawienia przez Komisję Europejską projektu budżetu UE na lata 2021-2027 zbliża się nieubłaganie. Jak informuje "Deutsche Welle", komisarz ds. budżetu UE Guenther Oettinger chce, aby fundusze były uzależnione od praworządności.

Zwrócił uwagę, że podczas wcześniejszej dyskusji nie brakowało głosów, by uzależnić wypłatę środków od przestrzegania "wszystkich wartości unijnych". - My ograniczamy się do praworządności – cytuje jego słowa DW.

Prof. Gersdorf o reformie sądownictwa: To tragiczna chwila dla wymiaru sprawiedliwości

 

 

Przypomnijmy, że połowie ubiegłego roku takie rozwiązanie zaproponowali to politycy niemieccy. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker odniósł się jednak do tej propozycji krytycznie.

Później ta kwestia wielokrotnie wracała. Jak pisaliśmy w styczniu, prace nad mechanizmem obcinania niepokornym krajom pieniędzy mają zacząć się w drugiej połowie roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
budżet ue, fundusze unijne, praworządność
Czytaj także
Polecane galerie
Hmmm
2018-07-25 21:09
Europejska ubecja w takim samym strachu jak krajowa. Wolne sądy dla nich to takie, które nie ruszają "naszych",
Polak
2018-04-24 18:19
Praworządność w XXI wieku to jest podstawa. UE powinna o tym pamiętać przydzielając kasę, chociaż szeregowemu posłowi na tym nie zależy, on żyje jak "Król Maciuś I" i kpi sobie z Polaków i UE
JOZEK
2018-04-23 19:04
WYWALIC CZESC MARKETOW ZACHODNIEJ EUROPY Z POLSKI....I BEDZIE ROWNOWAGA
BEDZIE PRAWOZADNIE
Pokaż wszystkie komentarze (9)