Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Gwarancje dla depozytów muszą być nieodwołalne"

0
Podziel się:

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że Cypr jest specyficznym, wyjątkowym i jedynym przypadkiem.

"Gwarancje dla depozytów muszą być nieodwołalne"
(jmayrault/CC BY 2.0/Flickr)

Prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że sposób ratowania sektora bankowego Cypru jest wyjątkowy, a gwarancje dla depozytów bankowych muszą być _ nieodwołalne _. Hollande dodał, że Cypr jest _ specyficznym, wyjątkowym i jedynym przypadkiem _.

W poniedziałek w wypowiedzi dla dziennika _ Financial Times _ i agencji Reuters szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem zasugerował, że uzgodniona w weekend pomoc dla Cypru, która przewiduje straty niektórych inwestorów i właścicieli depozytów bankowych, może na trwałe zmienić podejście eurolandu do radzenia sobie z upadającymi bankami. Dijsselbloem wyjaśnił, że podejście to miałoby polegać na _ zepchnięciu ryzyka _ płacenia za ratowanie banków z podatników na prywatnych inwestorów.

Rynki i kurs euro zareagowały spadkami na wypowiedź szefa eurogrupy, która stawiała pod znakiem zapytania bezpieczeństwo depozytów bankowych w przypadku zastosowania w strefie euro kolejnych programów pomocowych. Dijsselbloem wycofał się więc ze stwierdzenia, że pakiet pomocowy dla Cypru i warunki, na jakich go udzielono, mogą być nowym modelem rozwiązań dla banków.

Hollande podkreślił, że zasada gwarancji bankowych dla depozytów musi być honorowana w każdych warunkach. Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek w Brukseli warunki programu pomocy dla Cypru. Kraj ten otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 10 mld euro na ratowanie swojego sektora bankowego, a w zamian ma przeprowadzić jego restrukturyzację, a także konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Nowy program zakłada jednak natychmiastową likwidację banku Laiki, której pełne koszty poniosą udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro. Likwidacja Laiki pozwoli rządowi pozyskać 4,2 mld euro. Ponadto największy bank cypryjski, Bank of Cyprus, przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę (KE, EBC i MFW).

W wynegocjowanym porozumieniu nie znalazł się zapis o jednorazowym podatku od części depozytów bankowych; takie rozwiązanie odrzucił w zeszłym tygodniu cypryjski parlament.

Czytaj więcej w Money.pl
Cypr to początek. Inni w strefie euro też stracą? Bruksela nie wyklucza strat właścicieli nieubezpieczonych depozytów, w razie kłopotów banków w całym eurolandzie.
Włochy pójdą w ślady Cypru? MFW alarmuje _ Przedłużająca się recesja oraz zadłużenie stanowią wielkie zagrożenia dla tamtejszego sektora bankowego _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)