Notowania

hiszpania
05.10.2013 14:33

Hiszpania: Bezdomny Polak pozbawiony pomocy, zmarł

Odkąd rząd rok temu odebrał prawo do bezpłatnej opieki nielegalnym imigrantom, coraz częściej szpitale odmawiają pomocy chorym, którzy nie mają ubezpieczenia zdrowotnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RichieC/CC/Flickr)

Hiszpańskie organizacje społeczne, władze Andaluzji, wydział zdrowia Sewilli, Rzecznik Praw Pacjenta - wszyscy domagają się wyjaśnienia kulisów śmierci bezdomnego, 23-letniego Polaka w Sewilli. Wszyscy też zadają to samo pytanie: dlaczego szpital nie udzielił Piotrowi P. pomocy.

Oburzenie, konsternacja, wstyd, a nawet hańba - to określenia jakich najczęściej używają hiszpańskie media opisując śmierć bezdomnego i chorego Polaka. Ważył 30 kg i miał odoskrzelowe zapalenie płuc, a mimo to szpital Virgen de Rocio nie przyjął go na oddział.

Szpital odmówił podania Polskiemu Radiu nazwiska lekarza, który zdecydował o wypisaniu chorego Piotra P. Nie chciał też poinformować, jakiej pomocy udzielono mu podczas wizyty w ambulatorium. Młody mężczyzna zmarł 10 godzin później w przytułku.

Rzecznik Praw Pacjenta Hiszpanii, Carmen Flores, w rozmowie z Polskim Radiem zapewniła, że doprowadzi sprawę do końca. Już zwróciła się do Prokuratora Generalnego Andauzji o - jak to określiła - skrupulatne śledztwo. Odkąd rząd rok temu odebrał prawo do bezpłatej opieki nielegalnym imigrantom, coraz częściej szpitale odmawiają pomocy chorym, którzy nie mają ubezpieczenia zdrowotnego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, IAR, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz