Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hiszpania
06.06.2012 17:00

Hiszpania: Rząd zdecyduje o dokapitalizowaniu banków

Rząd Hiszpanii w ciągu 15 dni podejmie decyzję w sprawie dokapitalizowania banków i co za tym idzie w sprawie ewentualnego zwrócenia się o pomoc międzynarodową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Moody75/CC/Flickr)

Rząd Hiszpanii w ciągu 15 dni podejmie decyzję w sprawie dokapitalizowania banków i co za tym idzie w sprawie ewentualnego zwrócenia się o pomoc międzynarodową - oświadczył w środę hiszpański minister gospodarki Luis De Guindos Jurado.

Minister poinformował o tym w czasie wizyty w instytucjach UE w Brukseli. Za około dwa tygodnie rząd w Madrycie powinien dysponować raportem Międzynarodowego Funduszu Walutowego na temat hiszpańskiej bankowości i wynikami audytu hiszpańskich banków.

_ - Problem hiszpańskich banków ogranicza się do niektórych podmiotów, które są jasno zidentyfikowane przez Madryt. Rząd podejmie takie decyzje, które będzie trzeba podjąć _ - zapewnił De Guindos.

W najbliższych dniach _ nie będą prowadzone rozmowy na temat udzielenia pomocy hiszpańskim bankom _ - podkreślił minister, cytowany przez agencję Dow Jones Newswires. Hiszpania zaapelowała we wtorek do UE o pomoc, zwracając się o _ wsparcie tych, którzy są w potrzebie _ poprzez mechanizm mający na celu dokapitalizowanie banków. Premier Mariano Rajoy wezwał w Senacie przywódców unijnych, by dążyli do zacieśnienia unii fiskalnej i europejskiego nadzoru bankowego.

Z powodu napiętej sytuacji Hiszpania nie może finansować swojego długu na rynkach i jest - jak mówił szef rządu - _ w ekstremalnie trudnej sytuacji _. Rozwiązaniem byłoby zwrócenie się o pomoc, tak jak w przeszłości zrobiły już Grecja, Irlandia i Portugalia. Jednak Madryt sprzeciwia się temu, obawiając się, że międzynarodowi wierzyciele zmuszą do wprowadzenia drastycznego programu oszczędnościowego.

Jak pisze agencja AFP, ku temu rozwiązaniu skłaniają się Niemcy, podczas gdy Francja i Komisja Europejska proponują dokapitalizowanie hiszpańskich bezpośrednio z Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) lub Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM), który ma zastąpić EFSF na początku lipca. Jednak aby było to możliwe, potrzebna jest jednomyślna zgoda wszystkich członków strefy euro, ponieważ statuty tych dwóch funduszy na razie tego nie przewidują.

Według AFP Hiszpania walczy o bezpośrednie dokapitalizowanie jej banków z mechanizmów ratunkowych i w tym celu jest nawet gotowa oddać _ więcej swojej suwerenności, szczególnie w sprawach budżetowych _ - podkreślał premier Rajoy w Senacie.

Na razie nie jest jasne, czy Hiszpania jest zdolna uzdrowić swoje banki. 11 czerwca swój raport w tej sprawie przedstawi MFW. Tydzień później własny audyt ujawnią firmy doradcze Roland Berger i Oliver Wyman. W kolejnym badaniu przeprowadzonym przez Deloitte, KPMG, PwC i Ernst&Young, oszacowane zostaną potrzeby hiszpańskiego sektora bankowego; jego wyniki będą znane w najbliższych miesiącach.

_ - W Europie istnieje dobrze zdefiniowany plan dla sektora finansowego _ - podkreślił minister De Guindos. Powtórzył wcześniejsze zapewnienia premiera Rajoya, zaznaczając, że jedynym rozwiązaniem jest _ pójście w stronę większej integracji budżetowej, w tym utworzenie unii bankowej _.

Czytaj więcej w Money.pl
Żądają, by Hiszpanie zamknęli swoje banki Organizacja ostrzegła, że kraj nie wyjdzie z recesji do końca przyszłego roku.
Straty hiszpańskich banków. To miliardy W swych szacunkach instytut oparł się na danych z banków irlandzkich, które w kryzysie w latach 2008-2009 padły ofiarą spekulacyjnej bańki w branży nieruchomości.
Hiszpania uparta: Nie jest u nas tak źle Hiszpania przekonuje, że nie potrzebuje żadnej pomocy zewnętrznej dla ratowania swego systemu bankowego.
Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz