Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hiszpania zawiesza otwarcie rynku pracy dla Rumunów

0
Podziel się:

W wyniku zwiększającej się fali bezrobocia, Hiszpania zawiesiła otwarcie rynku pracy dla obywateli Rumunii.

Hiszpania zawiesza otwarcie rynku pracy dla Rumunów
(Dmitry Kalinovsky/Dreamstime)

W wyniku zwiększającej się fali bezrobocia, Hiszpania zawiesiła otwarcie rynku pracy dla obywateli Rumunii. Komisja Europejska potwierdziła, ze otrzymała od władz hiszpańskich list informujący ją o tej decyzji, podkreśliła jednak, że nie łamie to prawa Unii Europejskiej.

_ - Otrzymaliśmy w piątek wieczorem list od władz Hiszpanii informujący o zawieszeniu wolnego przepływu w stosunku do pracowników z Rumunii _ - poinformowała na konferencji prasowej rzeczniczka KE Chantal Hughes. Zaznaczyła, że obecne prawo unijne nie wyklucza możliwości zawieszenia swobody poruszania pracowników w UE, ale wyłącznie pod pewnymi warunkami: rząd kraju podejmującego decyzję o zawieszeniu swobody musi udowodnić, że napływ pracowników powoduje ryzyko znacznego zachwiania równowagi na rynku pracy.

Jak zaznaczyła Hughes, KE wciąż bada wniosek Hiszpanii i nie jest wstanie powiedzieć w tej chwili czy decyzja władz hiszpańskich jest odpowiednio uzasadniona._ _

_ - Zawieszenie swobody ruchu pracowników nie jest niemożliwe. Każdy kraj ma prawo jednostronnie zdecydować o zawieszeniu swobody ruchu pracowników w wyjątkowych okolicznościach i z efektem natychmiastowym _ - powiedziała Hughes. Podkreśliła jednak, że taka decyzja może być podjęta jedynie w okresie przejściowym, określonym przez traktat akcesyjny, w którym państwa UE maja prawo ograniczyć dostęp do swoich rynków pracy obywatelom z nowych państw członkowskich.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t129391.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;przyjmuja;fachowcow;z;hiszpanii,197,0,876229.html) Podbierają fachowców krajom w kryzysie
Podobnie jak wcześniej Polska Rumunia i Bułgaria są wciąż objęte okresem przejściowym. Obecnie około 10 krajów UE korzysta z prawa do ograniczenia dostępu do rynku pracy dla obywateli obu tych krajów, które przystąpiły do UE w 2007 roku. Dla obydwu okres przejściowy upływa w 2013 roku.

Hiszpania była państwem, które postanowiło w pełni otworzyć swój rynek pracy, pomimo okresu przejściowego. Jednak zdecydowała się na jego ponowne zamknięcie z powodu pogarszającej się sytuacji na rynku pracy.

Według danych hiszpańskiego MSZ Rumuni stanowią obecnie największą falę migrantów do Hiszpanii. Szacuje się, że rocznie w Hiszpanii osiada około 100 tys. obywateli Rumunii, podejmując pracę szczególnie w sektorze rolnym. Jak jednak zaznaczają źródła w hiszpańskim MSZ zamknięcie rynku pracy jest środkiem tymczasowym i będzie ponownie zbadane w 2012 roku, a władze Rumunii zostały uprzedzone o takiej decyzji.

Czytaj w Money.pl
Polacy za granicą też narzekają na ceny Prawie połowa polskich emigrantów pracujących za granicą narzeka na drożyznę.
"Pracownicy ze wschodu to szansa dla nas" Niemiecka minister spodziewa się 100 tys. osób z Europy Środkowo-Wschodniej.
Niemiecki rynek pracy jest już otwarty Pracodawcy obawiają się, że wyjedzie tam wielu młodych, wykształconych, zdolnych ludzi.
rynek pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)