Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpańska gospodarka wzorem dla Grecji? Świetne dane

0
Podziel się

Wprowadzane od czterech lat reformy odnoszą pożądany skutek.

Hiszpańska gospodarka wzorem dla Grecji? Świetne dane
(Jacek Bereźnicki)
bDXQUQmt

Tak hiszpańscy ekonomiści komentują dane dotyczące gospodarki strefy euro, opublikowane przez Eurostat. Wynika z nich, że w drugim kwartale Produkt Krajowy Brutto wzrósł w Hiszpanii o jeden procent - trzy razy więcej niż w grupie państw euro.

- Reforma rynku pracy, reforma emerytalna, podniesienie podatku VAT, zmniejszenie kwot przeznaczonych na edukację i służbę zdrowia. Wszystkie te niepopularne w swoim czasie decyzje przyczyniły się do widocznej poprawy gospodarki - twierdzą hiszpańscy komentatorzy.

Analizując dane Eurostatu, ekonomiści z niepokojem oceniają zastój trzech najsilniejszych ekonomicznie państw: Niemiec, Francji i Włoch. Zwracają też uwagę, że wynoszący 0,4 procent wzrost PKB Niemiec nie jest zasługą - jak to zwykle bywało - eksportu, tylko konsumpcji. - Czyżby zmieniał się model niemieckiej gospodarki? - pytają eksperci.

bDXQUQmv

Zgodnie z przewidywaniami rządu, w tym roku hiszpańska gospodarka wzrośnie o 3,2 procent PKB - najwięcej spośród państw strefy euro. Zostanie też stworzonych milion nowych miejsc pracy.

- Kryzys wychodzi Hiszpanii na zdrowie. Wyciągnęła wnioski z popełnionych błędów i poszła dobrą ścieżką. Jeśli z niej nie zboczy, ma szanse nie tylko na odbudowę ale też na umocnienie nadszarpniętej przez kryzys gospodarki - zapewniają hiszpańscy eksperci.

bDXQUQmW
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)