Notowania

hiszpania
17.03.2010 14:49

Hiszpański parlament zatwierdził podwyżkę podatków

Od 1 lipca podniesione będą stawki podatku VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Hiszpański parlament zatwierdził podwyższenie z dniem 1 lipca stawek podatku VAT, co jest zasadniczym elementem pakietu antykryzysowego, który zamierza realizować rząd socjalistycznego premiera Jose Luisa Zapatero (na zdjęciu). *

Wniosek opozycji o unieważnienie podwyżki został odrzucony większością 176 do 170 głosów. Głosowały za nim prawicowa Partia Ludowa i mniejsze ugrupowania lewicowe, natomiast przeciw byli socjaliści, których tym razem wsparły Baskijska Partia Nacjonalistyczna i regionalna Koalicja Wysp Kanaryjskich.

Podstawowa stawka podatku VAT wzrośnie w Hiszpanii o dwa punkty procentowe, z 16 do 18 proc. Stawka obniżona, obowiązująca m.in. dla produktów spożywczych, środków transportu, mieszkań i imprez rozrywkowych, zostanie podniesiona o jeden punkt procentowy, do 8 proc.

Uprzywilejowana stawka 4 procent dla podstawowych artykułów żywnościowych i książek nie ulegnie zmianie.

Jak deklaruje rząd, podwyżki te mają się w istotny sposób przyczynić do redukcji deficytu finansów publicznych, który w roku 2009 wyniósł ponad 11 procent produktu krajowego brutto.

* [ Dom w Hiszpanii: Co daje wpis do rejestru? ]( http://dom.money.pl/wiadomosci/rynki-zagraniczne/artykul/dom;w;hiszpanii;co;daje;wpis;do;rejestru,163,0,597411.html )
* [ Dramatyczne dane gospodarcze z Hiszpanii ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dramatyczne;dane;gospodarcze;z;hiszpanii,13,0,571149.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz