Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Huebner zadowolona: To krok w dobrym kierunku

0
Podziel się:

Jej zdaniem najnowszy projekt paktu fiskalnego wzmacnia rolę instytucji UE.

Huebner zadowolona: To krok w dobrym kierunku
(photo-service.europarl.europa.eu)

Zdaniem eurodeputowanej Danuty Huebner najnowszyprojekt paktu fiskalnego wzmacnia rolę instytucji unijnych, otwiera szczyty euro na państwa spoza strefy i uzależnia prawo do skorzystania z funduszu ratunkowego od ratyfikowania umowy. Innego zdania jest Jacek Saryusz-Wolski.

_ - Ta nowa wersja to na pewno krok do przodu w stosunku do naszych oczekiwań - czyli wzmocnienia metody wspólnotowej i obecności na szczytach euro. Widać wyraźnie, że jest otwieranie się na oczekiwania państw spoza euro i PE. To dobra wiadomość, bo cały czas byliśmy niezadowoleni z przebiegu tych negocjacji _ - powiedziała Huebner.

Najnowszy projekt paktu fiskalnego zakłada, że w szczytach euro będą uczestniczyć przynajmniej raz w roku kraje spoza strefy euro, ale pod warunkiem, że ratyfikują nową umowę, a także zadeklarują intencję, że przynajmniej częściowo wdrożą zapisane w niej zasady fiskalne.

_ - Nie wiem, czy Polska będzie chciała bardziej szczegółowych zapisów; trzeba się zastanowić. Ale widać wyraźnie, że jest większe otwarcie i zrozumienie, że niedzielenie Unii jest interesie także państw euro. To nie jest tylko ukłon w stronę państw spoza euro. Dostrzeżono, że umowa międzynarodowa, która rozdziela tych, co są w euro, i tych, którzy pozostają poza, nikomu nie służy. Nasz upór dotarł do świadomości przywódców, którzy sterują przygotowaniem tego traktatu _ - dodała była komisarz.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/108/m201836.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;rozmawia;z;montim;o;pakcie;fiskalnym,99,0,1010019.html) Tusk rozmawia. Co z paktem fiskalnym? * W Rzymie skończyło się spotkanie polskiego premiera z szefem włoskiego rządu Mario Montim. Ich rozmowy to element nieformalnych konsultacji przed zapowiedzianym na koniec stycznia szczytem UE. Głównym elementem nowej umowy jest *nową reguła wydatkową, która zakłada, że roczny deficyt strukturalny nie przekracza 0,5 proc. nominalnego PKB. Projekt przewiduje wprowadzenie tej reguły do prawa krajowego (najlepiej konstytucji) uczestniczących w umowie państw. Za kontrolę jej wdrażania będzie odpowiadał Trybunał Sprawiedliwości UE.

Na wniosek Niemiec, wzmocniono kompetencje Trybunału, który będzie mógł orzekać kary finansowe wobec kraju łamiącego artykuł o regule wydatkowej. Kary mają być _ odpowiednie do okoliczności i nie przekraczać 0,1 proc. PKB kraju _ - stanowi dokument. Ponadto będą zasilać nowy stały fundusz ratunkowy dla strefy euro (Europejski Mechanizm Stabilizacyjny EMS).

Zdaniem Huebner, Polska powinna się zastanowić, czy chce wzmocnić swe istniejące już zasady fiskalne o te zapisane w pakcie. _ - W naszym interesie są zapisy dotyczące dyscypliny. Natomiast będziemy się zastanawiać, czy wystarczą te, które mamy, czy też chcemy się poddać jakimś ostrzejszym zasadom _ - powiedziała. Jej zdaniem _ trzeba też patrzeć z punktu widzenia reakcji rynków _, a wdrożenie zapisów paktu mogłoby być dobrze ocenione przez agencje ratingowe. - _ W naszym interesie jest poprawianie ratingu, bo to obniży koszty naszego długu _ - wskazała polityk.

Jako pozytywne Huebner oceniła też pojawienie się w umowie _ akcentów wskazujących na umocowanie tego porozumienie w traktatach europejskich, choć jest konsekwentnie używana nazwa +traktat+, a nie umowa, jak wolałby PE i jak postulowało kilka krajów _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/123/77947.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/saryusz-wolski;polska;zyska;na;pakcie;fiskalnym,136,0,990600.html) *"Polska zyska. Unia będzie zdrowsza" * Jacek Saryusz Wolski powiedział, że Polska opowiada się za większą integracją i zwiększeniem roli instytucji europejskich. Za _ świetny pomysł _ Huebner uznała też powiązanie nowego traktatu z przyszłym stałym funduszem ratunkowym dla państw strefy euro EMS. Był to postulat Niemiec. Projekt zakłada, że tylko kraj, który ratyfikuje porozumienie i przyjmie regułę wydatkową, może starać się o środki z EMS. To bat nie tylko na kraje już korzystające z obecnego funduszu EFSF, (który ma być niebawem zastąpiony przez EMS) jak Grecja, Portugalia i Irlandia, ale także kolejne kraje zagrożone rozprzestrzenianiem się kryzysu zadłużenia. - _ To
najlepsza sankcja, by kraj, który nie przestrzega zasad, nie miał dostępu do wsparcia _ - powiedziała Huebner.

Z zadowoleniem odnotowała też, że celem będzie wprowadzenie zapisów nowej umowy do traktatu UE _ najpóźniej _ w ciągu pięciu lat. Umowa ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, przy założeniu, że do tego czasu będzie ratyfikowana przez 12 z 17 państw strefy euro.

Tymczasem eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski uważa, że proponowany kształt paktu fiskalnego nie jest zadowalający dla Polski. Jego zdaniem zapisy paktu w takim kształcie dla Polski stwarzałby tylko pozór uczestnictwa.

- _ Nawet były rozmowy na temat tego, czy by nie stworzyć drugiego parlamentu, tylko dla krajów strefy euro. W ten sposób byśmy znowu kreowali podziały, dlatego Polskie stanowisko nie jest tylko "egoistyczne", ale dbamy też o integralność Unii _ - powiedział.

POSŁUCHAJ JACKA SARYUSZA-WOLSKIEGO:

(Źródło: IAR)

Czytaj więcej o sytuacji finansowej w UE:
Tusk liczy się z fiaskiem paktu fiskalnego UE Premier uważa, że jeśli umowa międzyrządowa zostanie zawarta przez polski rząd, to będzie musiała być głosowana przez parlament.
Huebner: Polska musi wejść do strefy euro Nasza prezydencja to czas wielkiej konsolidacji budżetów.
Fundusz Transportu w UE zły dla Polski? Eurodeputowana Danuta Huebner ostrzega przed tworzeniem w budżecie UE osobnego funduszu na projekty transportowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)