Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
imigranci w europie
17.08.2015 09:37

Imigranci w Europie to korzyść dla gospodarki. Te kraje są tego najlepszym przykładem

- Polska też może dobrze wykorzystać potencjał uchodźców - przekonuje specjalista.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Przyjmowanie uchodźców może mieć pozytywny wpływ na gospodarkę, czego przykładem jest wiele krajów europejskich, między innymi Niemcy - mówi rzecznik polskiego biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR) Rafał Kostrzyński. Przekonuje, że Polska także może dobrze wykorzystać potencjał tych osób.

Przedstawiciel UNHCR, agendy ONZ upoważnionej do koordynacji międzynarodowych działań w celu ochrony uchodźców, zwrócił uwagę, że w wielu krajach zachodnich takich jak Niemcy, Wielka Brytania czy kraje skandynawskie przyjmowanie uchodźców ma pozytywny wpływ na gospodarkę.

- Władze tych krajów wiedzą, jak mogą wykorzystać potencjał, który w tych osobach drzemie. Mają najlepiej działające programy integracyjne, nie tylko pod kątem pracy i płacy, ale także tego, jak zbliżać wzajemnie społeczeństwo i uchodźców - powiedział Kostrzyński.

Zwrócił uwagę na fakt, że kraje europejskie, które przyjmują uchodźców, są generalnie najbardziej rozwiniętymi i bogatymi krajami UE. Jak dodał, przeczy to powszechnemu poglądowi, że im więcej przyjmiemy migrantów, tym bardziej obciążymy nasze systemy socjalne.

- Gdyby się uważniej przyjrzeć, jak obciążone są systemy socjalne i jak >>cierpią<< z tego powodu Szwedzi, Duńczycy czy Niemcy, to zobaczymy, że to są kraje, które się najszybciej rozwijają. Przyjmowanie migrantów nie wpływa na spowolnienie rozwoju, czego najlepszym dowodem są Niemcy. Kraj, który przyjmuje najwięcej migrantów i uchodźców, kilka miesięcy temu ogłosił, że ma najniższe bezrobocie w historii po II wojnie światowej - powiedział Kostrzyński.

- Okazuje się, że można tak przyjmować i zagospodarować te osoby, że odbywa się to z korzyścią dla gospodarki. Takie same rozwiązania mogą być wprowadzone w Polsce - dodał.

W ramach polityki migracyjnej Unii Europejskiej w ciągu dwóch lat Polska ma przyjąć od Włoch i Grecji 1100 osób oraz zaoferowała 900 miejsc dla uchodźców przesiedlanych bezpośrednio z obozów poza UE.

Tagi: imigranci w europie, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz