Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Imigranci z Afryki. "Polska musi się przygotować na falę uchodźców"

0
Podziel się:
Imigranci z Afryki. "Polska musi się przygotować na falę uchodźców"
(Julien Harneis/flickr (CC BY-SA 2.0))
bEKlpWOJ

Ekspert Polskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych uważa, że jednym z największych i najpilniejszych wyzwań Polski jest edukacja naszego społeczeństwa na temat uchodźców.

Patryk Kugiel z PISM przekonuje, że w dłuższej perspektywie, możemy się spodziewać zwiększonego napływu uchodźców. Według niego będzie to związane z sukcesem naszego kraju.

- Im bogatszym krajem będzie Polska, im więcej będziemy potrzebowali pracowników, im większe pensje będą w kraju, tym będziemy bardziej atrakcyjni dla uchodźców i imigrantów - tłumaczy.

bEKlpWOL

Dodaje jednak, że obecnienie ma ryzyka masowego napływu imigrantów i uchodźców z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu do Polski. Jesteśmy dla nich krajem mało atrakcyjnym.

Ekspert został zapytany przez Polskie Radio, czy imigranci, którzy przez Macedonię próbują przedostać się do krajów europejskich, wybiorą nasz kraj. Jego zdaniem w krótkoterminowej perspektywie nie ma takiej możliwości. Jak mówi Polska jest dla nich przystankiem na drodze do innych krajów.

Kraje docelowe to głównie Niemcy, Francja, Wielka Brytania. Ekspert zauważa, że Polska dla uchodźców jest mało atrakcyjnym krajem ze względów ekonomicznych, kulturowych i osobistych.

- To, że Polska nie jest najbogatszym krajem, paradoksalnie chroni nas przed napływem imigrantów czy uchodźców. Oni zdają sobie sprawę z tego, że w Polsce o pracę byłoby im trudno. Że są różnice kulturowe - mówi.

bEKlpWOR

W związku z sytuacją na zewnętrznych granicach UE Niemcy grożą przywróceniem kontroli na granicach, jeśli przez Włochy, Hiszpanię czy Grecję nadal napływać będę imigranci. O takim scenariuszu poinformował szef niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.

- Jestem zwolennikiem otwartych granic, ale jeśli kraje Unii Europejskiej nie będą respektowały prawa, a system dubliński nie będzie funkcjonował, to będziemy potrzebowali innego systemu, który zacznie działać - stwierdził de Maiziere w wywiadzie dla publicznej niemieckiej telewizji ZDF.

Mając na myśli system dubliński, chodziło mu o Konwencję Dublińską. Rozstrzyga ona, które z państw UE jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o azyl, złożonego przez osobę z poza Wspólnoty.

Zobacz także: Zobacz także: W Polsce przybywa imigrantów. To dobrze?
bEKlpWPm
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)