Notowania

Przejdź na
komisja europejska
09.06.2015 14:35

Interpretacje podatkowe. Ministerstwo przejrzało te związane z LuxLeaks

Resort finansów przejrzał 25 tys. interpretacji podatkowych i przesłało Komisji Europejskiej opis około 700 dotyczących zagadnień transgranicznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe MF)

Aż 25 tysięcy interpretacjom podatkowym przyjrzało się Ministerstwo Finansów. Wybranych 700 dotyczących zagadnień transgranicznych przekazano Komisji Europejskiej. To efekt wezwania KE związanych z aferą LuxLeaks.

- Zgodnie z żądaniem Komisji Europejskiej dokonano przeglądu 25 tys. interpretacji indywidualnych w zakresie CIT pod kątem zagadnień transgranicznych. Około 700 interpretacji dotyczyło kwestii transgranicznych. Zgodnie z żądaniem KE przekazano opis ich zagadnień - powiedziała we wtorek Wiesława Dróżdż, rzeczniczka resortu. - Wezwanie KE zostanie przeanalizowane pod kątem obowiązujących przepisów - dodała.

W poniedziałek Komisja Europejska wezwała polskie władze, by - pod groźbą skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE - w ciągu miesiąca przekazały informacje dotyczące praktyk podatkowych. Chodzi o informacje, których Komisja potrzebuje, by zbadać, czy stosowana przez państwa UE interpretacja prawa podatkowego w indywidualnych przypadkach, np. dotycząca poszczególnych firm, nie stanowi formy pomocy publicznej naruszającej unijne zasady konkurencji.

Od grudnia 2014 roku KE prowadzi dochodzenie w tej sprawie, obejmujące wszystkie państwa unijne. To jedna z konsekwencji ujawnienia w ubiegłym roku tzw. afery LuxLeaks, która pokazała, że przez wiele lat władze Luksemburga umożliwiały ponad 300 koncernom płacenie bardzo niskich podatków.

- Z wyjątkiem Estonii i Polski wszystkie państwa UE współpracowały w realizacji badania i przedstawiły wszystkie wymagane informacje - poinformowała w poniedziałek KE. Dlatego Komisja wydała "dwa urzędowe nakazy zobowiązujące Estonię i Polskę do dostarczenia w terminie jednego miesiąca wymaganych przez nią informacji dotyczących stosowanych krajowych praktyk w zakresie wydawania interpretacji prawa podatkowego" - poinformowano.

Według KE Estonia i Polska powołały się na ochronę tajemnicy podatkowej i zasadę proporcjonalności. Dostarczyły jedynie ogólnych informacji, odmawiając przedstawienia szczegółowego przeglądu konkretnych interpretacji indywidualnych wydanych w latach 2010-2013.

KE zwróciła się także do 15 krajów UE o przekazanie bardziej szczegółowych informacji o niektórych decyzjach podatkowych.

- Zbieramy w całość poszczególne elementy układanki, jaką są praktyki w zakresie wydawania interpretacji indywidualnych prawa podatkowego w UE. W przypadku niektórych państw musieliśmy ponawiać prośby o dostarczenie informacji. Nadal brakuje pewnych elementów; aby uzyskać pełny obraz sytuacji, potrzebujemy również wszystkich informacji od Estonii i Polski - oświadczyła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

- W oparciu o otrzymane odpowiedzi zwracam się dziś również do 15 państw z prośbą o przekazanie interpretacji indywidualnych. Chcemy je szczegółowo przeanalizować, aby dowiedzieć się, czy państwa członkowskie wykorzystują interpretacje indywidualne prawa podatkowego, aby przyznawać przedsiębiorstwom selektywne korzyści podatkowe stanowiące naruszenie unijnych zasad pomocy - wyjaśniła.

KE jest uprawniona do żądania wszelkich informacji, które uzna za niezbędne do celów postępowania wyjaśniającego w sprawie pomocy państwa. Kraje członkowskie są natomiast prawnie zobowiązane do udzielenia odpowiedzi. Poufne informacje podatkowe pozostają chronione, ponieważ KE jest zobowiązana do zachowania poufności.

Czytaj więcej w Money.pl
Komisja Europejska nas upomina. Jest reakcja - Trwają końcowe prace mające na celu wypracowanie na podstawie przedmiotowych założeń ostatecznej wersji projektu ustawy - powiedziała rzeczniczka resortu finansów.
Polska na cenzurowanym za podatki Bruksela podejrzewa Polskę, że wykorzystuje interpretacje prawa podatkowego, aby przyznawać wybranym firmom korzyści podatkowe.
Afera w FIFA. Pierwszy przyznał się do korupcji W zeznaniach przed amerykańskimi śledczymi do brania łapówek przyznał się Chuck Blazer.
Tagi: komisja europejska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, unia, gospodarka polska, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz