Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Janukowycz leci do Moskwy. Ukraińcy: wracaj do Europy

0
Podziel się:

Uczestnicy prounijnych protestów obawiają się, że szef państwa podpisze porozumienia zbliżające ich kraj z formowaną przez Rosjan Unią Celną.

Janukowycz leci do Moskwy. Ukraińcy: wracaj do Europy
(kmu.gov.ua)

Około 200 demonstrantów stanęło dziś rano przy drodze do lotniska w Boryspolu pod Kijowem. Żegnali prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza (na zdjęciu), który leci do Moskwy, by rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Uczestnicy prounijnych protestów, które trwają na Ukrainie już czwarty tydzień, obawiają się, że szef państwa podpisze tam porozumienia zbliżające ich kraj z formowaną przez Rosjan Unią Celną. Władze, które w listopadzie zrezygnowały z podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, przekonują teraz, że nie wprowadzą Ukrainy do Unii Celnej.

_ Janukowycz, wracaj do Europy! _ - głosi napis na jednym z plakatów przy trasie do Boryspola.

Na Majdanie Niepodległości w centrum Kijowa, gdzie w obozowisku zwolenników integracji europejskiej noc spędziło około 3 tys. osób, nie sprawdziły się ostrzeżenia o możliwym ataku milicji.

_ - Była informacja, że Janukowycz spróbuje w nocy rozpędzić Majdan, żeby pokazać Putinowi, że to on jest tutaj gospodarzem i jest w stanie kontrolować sytuację. Wojska wewnętrzne i specjalne oddziały milicji Berkut całą noc znajdowały się parku Maryjskim i koło administracji prezydenckiej w pełnym ekwipunku. Dwie minuty temu wycofano je do koszar _ - mówił o godz. 4 nad ranem (3 czasu polskiego) ze sceny Majdanu jego komendant, deputowany opozycji Andrij Parubij.

Dzisiaj w ciągu dnia opozycja ma zamiar pikietować siedzibę MSW i budynki innych instytucji, których urzędnicy - zdaniem protestujących - odpowiedzialni są za użycie siły wobec uczestników demonstracji. Na godzinę 18 czasu ukraińskiego w Kijowie zapowiedziano kolejny wiec przeciwko wzmocnieniu współpracy Ukrainy z Rosją.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie paraliż Ukrainy? Ostra deklaracja Kliczki Opozycjonista zagroził masowymi demonstracjami, jeśli prezydent Wiktor Janukowycz podpisze porozumienie z Rosją.
Ukraina nie wejdzie do Unii Celnej Arbuzow poinformował, że Ukraina zamierza podpisać w Moskwie m.in. dokument ws. uregulowania ograniczeń handlowych z Rosją.
Majdan zakazał Janukowyczowi podpisania umowy o Unii z Rosją _ Ukraina już nigdy nie będzie gubernią imperium rosyjskiego, Ukraina będzie członkiem UE _ - grzmi opozycja.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)