Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jednolity VAT w całej Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Bruksela przekonuje, że ujednolicenie przyczyni się do zmniejszenia kosztów przedsiębiorstw. Rocznie ma to dać 15 mld euro oszczędności.

Jednolity VAT w całej Unii Europejskiej
(Marlee90/iStockphoto)
bFeQZBKd

Komisja Europejska zaproponowała nową standardową deklarację VAT, która może przyczynić się do zmniejszenia kosztów przedsiębiorstw w Unii Europejskiej o 15 mld euro rocznie.

Jak argumentuje Bruksela, celem inicjatywy jest ograniczenie biurokracji dla przedsiębiorstw, ułatwienie przestrzegania przepisów podatkowych i zwiększenie wydajności administracji podatkowych w całej Unii.

Dzisiejszy wniosek przewiduje utworzenie jednolitego zestawu wymogów dla przedsiębiorstw w zakresie wypełniania deklaracji VAT, niezależnie od państwa członkowskiego, w którym się to odbywa. _ Zastąpienie krajowych deklaracji VAT standardową deklaracją VAT zagwarantuje, że w całej UE przedsiębiorstwa zgłaszać będą takie same podstawowe informacje w tym samym okresie. Mając na uwadze, że stosowanie i egzekwowanie uproszczonych procedur jest łatwiejsze, dzisiejszy wniosek powinien również przyczynić się do poprawy przestrzegania przepisów dotyczących podatku VAT i zwiększenia dochodów publicznych - _czytamy w komunikacie Komisji.

bFeQZBKf

_ - Wprowadzenie standardowej deklaracji VAT stwarza korzystną sytuację. Przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z uproszczonych procedur, zmniejszenia kosztów oraz ograniczenia biurokracji. Rządy otrzymają nowe narzędzie służące do poprawy przestrzegania przepisów dotyczących podatku VAT, które powinno przyczynić się do zwiększenia ich dochodów. Dzisiejszy wniosek oznacza zatem potwierdzenie naszego zaangażowania w stworzenie jednolitego rynku sprzyjającego prowadzeniu działalności gospodarczej, jak również dążenia do poprawy przestrzegania przepisów podatkowych w UE - _powiedział komisarz ds. podatków Algirdas Šemeta.

Co roku unijni podatnicy składają krajowym administracjom podatkowym 150 mln deklaracji VAT. Format krajowych deklaracji, wymagane w nich informacje oraz terminy sprawozdawczości różnią się znacznie w zależności od państwa członkowskiego. Z tego względu składanie deklaracji VAT w odniesieniu do transgranicznej działalności gospodarczej jest obciążone kosztownymi i uciążliwymi procedurami. Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w więcej niż jednym państwie członkowskim uskarżały się ponadto na trudności w utrzymaniu zgodności z przepisami o VAT z powodu zawiłości tego procesu.

Standardowa deklaracja VAT upraszcza informacje, które przedsiębiorstwa będą musiały przedłożyć organom podatkowym. Deklaracja obejmować będzie jedynie 5 obowiązkowych do wypełnienia przez podatników rubryk. Państwa członkowskie mają możliwość złożenia wniosku o wprowadzenie pewnej liczby dodatkowych, standardowych elementów, nie przekraczającej jednak 26 rubryk informacyjnych. Stanowi to znaczną poprawę w stosunku do obecnej sytuacji, w której niektóre państwa członkowskie wymagają od podatników wypełnienia nawet 100 rubryk informacyjnych.

Przedsiębiorstwa będą zobowiązane do comiesięcznego wypełniania standardowej deklaracji VAT, natomiast mikroprzedsiębiorstwa będą musiały je składać w ujęciu kwartalnym. Obowiązek złożenia podsumowującej rocznej deklaracji VAT, który został wprowadzony przez niektóre państwa członkowskie, zostałby zniesiony. We wniosku zawarto również zachęty do składania dokumentów drogą elektroniczną, ponieważ standardowa deklaracja VAT będzie mogła zostać złożona w postaci elektronicznej w całej Unii. To znaczne uproszczenie procesu składania deklaracji VAT odzwierciedla zobowiązanie Komisji do zmniejszenia obciążeń administracyjnych i przeszkód w handlu na jednolitym rynku.

bFeQZBKl

Podatek VAT stanowi około 21 proc. dochodów państw członkowskich. W 2011 r. nie pobrano należności w kwocie około 193 mln euro. Poprzez stworzenie prostszego systemu zarówno dla podatników, jak i dla organów administracji, standardowa deklaracja VAT może wpłynąć na poprawę przestrzegania przepisów podatkowych i ograniczenia ubytku podatku VAT. Wniosek może w istotny sposób przyczynić się do konsolidacji budżetowej w całej UE poprzez zwiększenie dochodów w budżetach publicznych.

Koncepcja wprowadzenia standardowej deklaracji VAT była promowana dużo wcześniej. Konsultacje publiczne potwierdziły duże zainteresowanie i wsparcie tej inicjatywy ze strony przedsiębiorstw. W komunikacie w sprawie inteligentnych regulacji w Unii Europejskiej podkreślono również, że dyrektywa VAT - a deklaracja VAT w szczególności - to drugi najbardziej uciążliwy akt prawny UE. Celem wniosku jest poprawa tej sytuacji.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m269698.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/zmiany;w;vat;nie;bedzie;politycy;zdecydowali,30,0,1399582.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Politycy zdecydowali w sprawie podatku VAT
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/210/m129490.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/jestes;wlascicielem;nieruchomosci;przygotuj;sie;na;wyzsze;podatki,119,0,1380215.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Podatki od nieruchomości pójdą w górę
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/163/m21667.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/minister;wydal;interpretacje;ws;vat;od;transportu;i;spedycji,7,0,1362183.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nowa interpretacja opodatkowania firm
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/249/m274681.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ue;zaostrza;walke;z;oszustwami;podatkowymi,156,0,1331612.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) UE ma broń przeciwko oszustom podatkowym
bFeQZBKG
vat
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)