Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Kaczyński brutalnie wykorzystuje śmierć bliskich"

0
Podziel się:

Donald Tusk odniósł się do słów szefa PiS, który zasugerował, że premier zrzuca odpowiedzialność w sprawie pakietu klimatycznego na Lecha Kaczyńskiego.

"Kaczyński brutalnie wykorzystuje śmierć bliskich"
(PAP/Rafał Guz)
bEEHCfDp

Donald Tusk odniósł się do słów szefa PiS, który zasugerował, że premier zrzuca odpowiedzialność w sprawie pakietu klimatycznego na Lecha Kaczyńskiego. O pakiecie klimatycznym w swoich wystąpieniach podczas kongresu PiS i konwencji PO mówili liderzy tych partii Jarosław Kaczyński i Donald Tusk.

Podczas drugiego dnia kongresu PiS w Sosnowcu, Kaczyński odniósł się do słów Tuska ws. pakietu klimatycznego w wystąpienia podczas konwencji. Premier mówił, że przed kilkoma laty ekipa Jarosława Kaczyńskiego _ uznała za stosowne zgodzić się - co ciekawe, z Angelą Merkel - że trudno, niech będzie pakiet klimatyczno-energetyczny w tej wersji hard, w tej wersji najgroźniejszej dla Polski, w zamian za to, że będziemy mieli ułudę władzy, czyli tzw. Joaninę (kompromis dotyczący sposobu podejmowania decyzji _

Kaczyński ocenił, że to Tusk zadał _ straszliwy cios gospodarce, zgadzając się na pakt klimatyczny _. _ Rozumiem, że bardzo się tego wstydzi, ale czy musi zrzucać swoje winy na zmarłych i wmawiać ludziom, że to co uczynił mój śp. brat miało jakikolwiek związek z Joaniną i jakikolwiek związek z tym, że on, chcąc płynąć w głównym nurcie, nie chcąc się narazić pani Merkel nie zawetował tych fatalnych dla Polski decyzji _ - podkreślił Kaczyński.

bEEHCfDr

Jak zapewnił, to co mówi premier to _ nieprawda _. _ Wstyd panie premierze. Trzeba trochę godności _ - podkreślił. Donald Tusk na konferencji prasowej przed wylotem do Chorwacji, odniósł się do tych zarzutów Kaczyńskiego.

_ Mówiłem o tym, że wiele miesięcy pracowaliśmy nad tym, aby naprawić błąd, jaki nasi poprzednicy popełnili, zgadzając się na te europejskie zmiany prawne dotyczące klimatu i energetyki. Przez delikatność nie wymieniałem żadnego nazwiska, mówiłem tylko o poprzednikach. Jarosław Kaczyński uznał, że zaatakowałem jego nieżyjącego brata prezydenta Lecha Kaczyńskiego _ - zaznaczył szef rządu.

Podkreślił, że stara się unikać personalnych ataków. _ I dziś, i w przeszłości nigdy tego nie robię _ - dodał. _ Skoro jednak temat został wywołany, a mi zarzucono mówienie nieprawdy w tej kwestii, to pozwolę sobie tylko na jeden cytat, bardzo krótki cytat z Lecha Kaczyńskiego po jego powrocie z Brukseli. Tusk zacytował fragmenty z wywiadu L.Kaczyńskiego z lipca 2008 roku dla _Dziennika": _ Przecież zgodziłem się na politykę klimatyczną z punktu widzenia Polski ryzykowną. To był mój gest w stosunku do pani kanclerz Angeli Merkel _.

_ Ja jestem w dobrych relacjach z panią kanclerz. Nigdy nie pozwoliłbym sobie na gest dobrej woli, który miałby Polskę kosztować, różnie licząc 60, może 80 mld zł, i miał ten gest oznaczać de facto katastrofę dla polskiej energetyki opartej na węglu _ - podkreślił szef rządu. Premier dodał, że w przypadku wypowiedzi J.Kaczyńskiego nie może pozostać obojętny, kiedy ktoś zarzuca mu, że się koniunkturalnie posługuje _ tragedią narodową, czy śmiercią tych, którzy zginęli w Smoleńsku _. _ Nigdy tego nie robię _ - zaznaczył szef rządu.

bEEHCfDx

_ Nie pierwszy raz Jarosław Kaczyński atakuje kogoś za coś, co sam robi nieustannie. Nie spotkałem na swojej drodze polityka ani w Polsce, ani w Europie, który by tak konsekwentnie, tak brutalnie wykorzystywał śmierć bliskich sobie osób do interesu politycznego i do ataku oponentów politycznych. Nigdy nie będę tego robił i mam nadzieję, że opamięta się także Jarosław Kaczyński _ - oświadczył premier.

Unijne porozumienie klimatyczne z 2008 roku nakazuje państwom członkowskim osiągnięcie w 2020 roku tzw. _ celu 3x20 _ - czyli redukcji o 20 proc. emisji CO2, zwiększenie o 20 proc. efektywności energetycznej i 20 proc. udziału energii uzyskanej z odnawialnych źródeł w całej produkcji energii. Przeciwnicy pakietu klimatycznego wskazują, że jest on szkodliwy dla polskiej gospodarki, ponieważ przez konieczność redukcji CO2 wpływa na nasz sektor energetyczny, który jest głównie oparty na węglu.

Czytaj więcej w Money.pl
Konwencja PO. Dziś decyzja o wyborach w partii Wciąż nie wiadomo, czy o funkcję przewodniczącego będzie ubiegał się Grzegorz Schetyna. Niewykluczone, że decyzję w tej sprawie ogłosi dzisiaj.
Szykuje się poważny cios w rząd Tuska Partia Jarosława Kaczyńskiego może wygrać wybory do rady miasta, a jej kandydat na prezydenta Jerzy Wilk może liczyć na najwięcej głosów - 26 procent.
Kaczyński: Dość wyprzedawania majątku Zdaniem szefa PiS sprzedaż monopoli w niektórych miejscach na świecie doprowadziła do znacznego wzrostu cen np. wody.
bEEHCfDS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)