Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polityka w niemczech
25.08.2011 14:14

Kanclerz Merkel odpowiada na krytykę Helmuta Kohla

Były kanclerz Helmut Kohl, uważa, że Niemcy już parę lat temu przestały być obliczalnym mocarstwem zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPAm)

Szefowa niemieckiego rządu Angela Merkel (CDU) odpowiedziała w gazecie _ Sueddeutsche Zeitung _ na krytykę byłego kanclerza Helmuta Kohla, który negatywnie ocenił obecną politykę zagraniczną Niemiec. W obronie Merkel stanęli Guido Westerwelle i Hermann Groehe.

_ Zasługi Helmuta Kohla jako kanclerza dla zjednoczenia Niemiec i jedności Europy są nieocenione _ - przyznała Merkel. Jednak następnie asertywnie odpowiedziała na zarzuty 81-letniego polityka z tego samego co ona obozu politycznego. _ Na każdy okres przypadają specyficzne wyzwania. Chrześcijańsko-liberalny rząd Niemiec pracuje nad tym, aby sprostać wyzwaniom obecnych czasów _ - oświadczyła.

Do obrony szefowej rządu włączył się minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle z koalicyjnej partii FPD. - _ Dla nas ważne jest nie tylko pielęgnowanie stosunków z tradycyjnymi partnerami i pogłębianie przyjaźni. W XXI wieku konieczne jest także, abyśmy poważnie traktowali wschodzące światowe potęgi i budowali nowe strategiczne partnerstwa _ - powiedział dziennikowi informacyjnemu _ Heute Journal _.

_ To nie jest zmiana kursu, nie jest to także porzucenie dotychczasowego kursu czy kompasu, ale po prostu przeświadczenie o nadejściu nowych czasów _ - opisał kierunek polityki zagranicznej Niemiec Westerwelle. _ Musimy istnieć jako kraj eksportujący, jako kraj funkcjonujący w sieci międzynarodowych zależności i włączający w krąg swoich strategicznych partnerów nowe światowe potęgi _ - dodał.

Po stronie kanclerz stanął także sekretarz generalny CDU Hermann Groehe. - _ Wymienione przez Helmuta Kohla priorytety niemieckiej polityki zagranicznej, takie jak partnerstwo transatlantyckie, jedność Europy i przyjaźń niemiecko-francuska, określają również teraźniejsze działania rządu Angeli Merkel _ - powiedział dziennikowi _ Die Welt _.

Czy Niemcy chcą ratować euro?

CDU sceptyczna wobec pomysłów na stabilizację euro
Były niemiecki kanclerz Helmut Kohl w opublikowanym wczoraj wywiadzie dla pisma _ Internationale Politik _ ocenił, że Niemcy już parę lat temu przestały być obliczalnym mocarstwem zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej, a obecnym liderom Niemiec _ brakuje kompasu _.

Jak powiedział, spoglądając na minione kilka lat, zadaje sobie pytanie, _ gdzie dziś stoją Niemcy i czego właściwie chcą _. Skomentował w ten sposób postawę Berlina w sprawie konfliktu w Libii, politykę dotyczącą kryzysu w strefie euro oraz decyzję rządu Angeli Merkel o rezygnacji z energii atomowej.

Jego zdaniem dowodem na spadek znaczenia Niemiec była niedawna europejska podróż prezydenta USA Baracka Obamy, który odwiedził Francję i Polskę, ale ominął Niemcy.

Kohl najbardziej obawia się odrzucenia przez współcześnie rządzących w RFN fundamentalnych zasad niemieckiej polityki zagranicznej, które doprowadziłoby do utraty zaufania i ostatecznie izolacji Niemiec.

Kohl ostrzegł również przed rozpadem Unii Europejskiej, zmagającej się z kryzysem wspólnej waluty. Jego zdaniem, aby sprowadzić euro na właściwą drogę, potrzebny jest _ pakiet zorientowanych na przyszłość, mądrze wyważonych oraz nieideologicznych działań _.

Więcej wiadomości z Niemiec znajdziesz w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/klopoty;grekow;koscia;niezgody;w;partii;merkel,164,0,896420.html) Niemcy się kłócą, bo Finlandia stawia warunki Głosy zwolenników i przeciwników projektu Angeli Merkel rozkładają się w chadecji po równo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/202/t87498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/minister;finansow;niemiec;brak;oznak;recesji,107,0,895083.html) Potęga u progu recesji? "Brak oznak" Największy partner gospodarczy Polski stanął twarzą w twarz z gorszymi danymi o wzroście PKB.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t40504.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wzrost;gospodarczy;niemiec;coraz;slabszy,138,0,891786.html) Tak słabego PKB Niemcy nie przewidzieli Analitycy spodziewali się w II kwartale wzrostu PKB rok do roku o 3,2 proc. Tymczasem gospodarka osiągnęła tylko 2,8 proc.
Tagi: polityka w niemczech, angela merkel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz