Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE oceni konsekwencje referendum w Szwajcarii dla relacji z UE

0
Podziel się:

Bronimy swobody przepływu osób - podkreśliła rzeczniczka KE.

KE oceni konsekwencje referendum w Szwajcarii dla relacji z UE
(PAP/EPA)

Komisja Europejska oceni, jakie konsekwencje dla relacji UE ze Szwajcarią mogą mieć wyniki niedzielnego referendum w tym kraju, w którym większość opowiedziała się za ograniczeniem imigracji. Bronimy swobody przepływu osób - podkreśliła rzeczniczka KE.

We wczorajszym referendum w sprawie ograniczenia masowej imigracji większość Szwajcarów opowiedziała się za przywróceniem limitów dotyczących zagranicznych pracowników. Według oficjalnych wyników chce tego 50,3 proc. wyborców i większość kantonów. Przywrócenie limitów wiąże się też z ograniczeniem uprawnień imigrantów do zasiłków i preferowaniem obywateli szwajcarskich przy zapełnianiu wakatów.

Rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen podkreśliła na poniedziałkowej konferencji prasowej, że swobodny przepływ osób jest wpisany w dwustronną umowę zawartą między UE a Szwajcarią w 2002 roku. _ Stawiamy sprawę jasno: swobodny przepływ osób jest elementem naszych porozumień _ - podkreśliła.

Zapowiedziała, że KE oceni konsekwencje tego referendum dla relacji UE-Szwajcaria. Swobodny przepływ osób - przypomniała rzeczniczka KE - jest jednym z najistotniejszych praw w UE. _ Bronimy swobodnego przepływu osób i to może mieć wpływ na nasze relacje z tym krajem _ - mówiła Hansen.

Przypomniała jednocześnie, że dwustronne porozumienia dają także Szwajcarii dostęp do unijnego wspólnego rynku, więc UE nie może zaakceptować restrykcji, jakie zostały przegłosowane w niedzielnym referendum. _ To może mieć wpływ na inne nasze porozumienia ze Szwajcarią _ - powiedziała rzeczniczka.

Implikacje referendum w Szwajcarii mają być przeanalizowane pod kątem politycznym i prawnym. _ Będziemy udowadniać, że swoboda przepływu osób przynosi korzyść całemu społeczeństwu europejskiemu, a tego typu restrykcje nie są elementem naszej polityki _ - wyjaśniła Hansen.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zaznaczył w poniedziałkowym oświadczeniu, że szwajcarski rząd musi teraz wyciągnąć wnioski z wyników referendum i zdecydować, czy są one zgodne z międzynarodowymi zobowiązaniami Szwajcarii, a _ w szczególności z porozumieniami zawartymi z UE _. _ Szwajcaria czerpie korzyści ze wspólnego rynku, a swobodny przepływ osób jest jednym z jego filarów _ - podkreślił Schulz.

Jak twierdzą unijne źródła, wyniki szwajcarskiego referendum nie mają na razie bezpośredniego przełożenia na relacje UE-Szwajcaria. Jednak - zwracają uwagę - jeśli władze Szwajcarii zdecydują się wprowadzić ograniczenia, będzie to oczywista kolizja między prawem szwajcarskim a porozumieniem UE i Szwajcarii dotyczącym swobody przepływu osób.

Najpilniejszą sprawą jest włączenie Chorwacji ("najmłodszego" kraju UE) do porozumienia ze Szwajcarią o swobodzie przepływu osób. Miało to nastąpić z początkiem lipca. Jeśli negocjacje w tej sprawie nie zostaną zakończone, może mieć to wpływ na programy dotyczące wymiany naukowej czy edukacyjnej, takie jak Erasmus, które wiążą się ze swobodą przepływu osób.

Ponadto - podkreślają źródła w UE - od grudnia 2008 roku Szwajcaria jest w strefie Schengen i zniosła kontrole na granicach z UE. A jeśli chciałaby wprowadzić limity dotyczące zagranicznych pracowników, takie kontrole musiałyby być przywrócone.

Według danych, jakie cytują źródła w UE, w Szwajcarii pracuje ok. miliona obywateli Unii, a w krajach UE - ok. 430 tys. Szwajcarów.

Wygrane nieznaczną większością przez zwolenników ograniczenia imigracji referendum było rozpisane na wniosek populistycznej, liberalno-prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP).

Przyjęcie wniosku SVP może zaszkodzić relacjom Szwajcarii z UE, ponieważ Berno będzie musiało w ciągu trzech lat renegocjować porozumienie o przepływie osób z 2002 roku lub je anulować. To z kolei może pociągnąć za sobą zmiany w innych umowach dwustronnych. Dotyczą one m.in. rolnictwa, transportu i badań.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)