Notowania

wiadomości
31.03.2013 17:59

Kłopoty Cypru. Chryzostom II obiecuje pomóc ludziom

Zwierzchnik Kościoła prawosławnego na Cyprze, jest gotów pomóc rozwiązać kryzys finansowy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Zwierzchnik wpływowego na Cyprze Kościoła prawosławnego, arcybiskup Chryzostom II, oświadczył, że uczyni wszystko, aby zwykli ludzie _ nie byli głodni _ w sytuacji, gdy kraj dotknął największy od kilkudziesięciu lat kryzys finansowy.

Arcybiskup po raz kolejny zapewnił, że majątek Cerkwi należy do ludzi. Lecz godność - jak zastrzegł - nie pozwala im prosić o pomoc. Chryzostom II oświadczył, że nakazał duchownym w poszczególnych parafiach dyskretnie wyszukiwać osoby potrzebujące. Zapowiedział, że Kościół pomoże również w tworzeniu miejsc pracy, by - jak to ujął - _ uśmiech mógł znów powrócić na twarze _ Cypryjczyków.

W połowie marca abp Chryzostom II oświadczył, że jest gotów udostępnić państwu wart dziesiątki milionów euro majątek należący do Cerkwi, jeśli pomoże to rozwiązać kryzys finansowy w kraju.

Kościół prawosławny jest jednym z większych właścicieli gruntów na Cyprze. Ma też udziały w wielu przedsiębiorstwach m.in. w jednym z głównych cypryjskich banków Hellenic Bank.

W zasadzie już od roku Cypr boryka się z głębokim kryzysem; drastycznie wzrosło bezrobocie (14,7 proc.) i poziom ubóstwa, wyspiarzy, którzy dotąd uważali, że należą do najlepiej żyjących obywateli UE. Od miesięcy coraz więcej małych prywatnych biznesów ogłasza upadłość, coraz więcej rodzin zgłasza się do instytucji charytatywnych z prośbą o pomoc.

Na mocy niedawnych ustaleń ministrów finansów strefy euro w sprawie warunków programu pomocy dla Cypru kraj ten otrzyma od eurolandu i Międzynarodowego Funduszu Walutowego 10 mld euro na ratowanie swojego sektora bankowego. W zamian Nikozja ma przeprowadzić jego restrukturyzację, a także konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Czytaj więcej w Money.pl
Na Cypr wraca normalność. Można już płacić... Cypryjczycy mogą już bez ograniczeń płacić kartami kredytowymi i debetowymi w kraju.
Cypr o strefie euro. Jednak wyjdą ze wspólnoty? Prezydent Cypru skrytykował partnerów w strefie euro, zarzucając im postawienie irracjonalnych żądań.
Najbogatsi Cypryjczycy stracą nawet do 60 procent To wstępne uzgodnienia polityczne na wyspie. Informacja dotyczy osób, które mają na kontach powyżej stu tysięcy euro.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz