Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Komisja Europejska sprawdza, czy Qatar Petroleum nie łamie prawa. Spółka dostarcza gaz m.in. do gazportu w Świnoujściu

12
Podziel się:

Komisja Europejska wszczęła postępowanie sprawdzające ws. złamania unijnego prawa na rynku gazu. Chce ustalić, czy dostarczająca błękitne paliwo m.in. do Świnoujścia spółka Qatar Petroleum nie ogranicza konkurencji w Europie.

Dostawa gazu do Świnoujścia
Dostawa gazu do Świnoujścia (Lukasz Szelemej/EAST NEWS)

W oficjalnym komunikacie Komisji Europejskiej wprost stwierdzono, że celem postępowanie jest ustalenie, czy w umowach zawartych pomiędzy Qatar Petroleum, a europejskimi importerami LNGnie zawierają przypadkiem klauzul ograniczających swobodny przepływ błękitnego paliwa w Unii Europejskiej. Taki zapis stanowiłby naruszenie unijnych zasad antymonopolowych.

- Energia powinna przepływać w Europie bez przeszkód niezależnie od jej pochodzenia. Otworzyliśmy postępowanie sprawdzające, by ustalić, czy istnieją problematyczne klauzule ograniczające terytorialnie w kontraktach na dostawy gazu realizowanych przez Qatar Petroleum. Takie klauzule mogą szkodzić konkurencji, a tym samym ograniczać konsumentom możliwość wykorzystywania korzyści zintegrowanego europejskiego rynku energii - poinformowała komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Zobacz także: Zobacz też, czy ceny gazu mogą być niższe:

Qatar Petroleum jest największym eksporterem LNG na świecie. Co istotne, każdego roku dostarcza około 2 mld m3 tego surowca do gazoportu w Świnoujściu. To mniej więcej jedna ósma naszego rocznego zużycia. W skali europejskiej Qatar Petroleum zaspokaja 40 proc. całkowitego zapotrzebowania wspólnoty. Zdaniem KE, w niektórych długoterminowych umowach zawartych między katarską firmą a europejskimi odbiorcami znajdują się klauzule zakazujące reeksportu błękitnego paliwa do innych unijnych państw.

Jeśli zarzuty się potwierdzą, Qatar Petroleum może zostać ukarane w oparciu zarówno o Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym. Komisja w oficjalnym komunikacie zaznaczyła jednak, że wszczęcie postępowania nie oznacza uznania winy.

O podobne praktyki posądzony w przeszłości został Gazprom. W jego wypadku stwierdzono naruszanie prawa, ale dzięki zobowiązaniu do zmiany praktyk, uniknął kary.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Olek
6 lat temu
Po co nam skupy w Polsce. Przecież są otwarte w Niemcach i tam można sprzedawać.
ech
6 lat temu
Dziwne, że podobne zapisy z Gazpromu nie wzbudzają zastrzeżeń........
Leming
6 lat temu
czas na wyjście z tej niemieckiej unii
Leming
6 lat temu
wg tej trzody z KE Gazprom nie ogranicza konkurencji mimo takich zapisów czas wyjść z tego euro kchozu bo to czysta patologia i sowiecka dominacja tam w komisji wszyscy są na garnuszku Niemców i ruskich
Polska musi w...
6 lat temu
Czy ktos ma jeszcze jakieś wątpliwości że ta cala KE to samozwancza mafia koszerno niemiecka, dbająca o interesy Niemcow i starej Europy?! Oni nam na nic nie pozwalają a sami robią, co chcą. Olac te KE i wyjść z tego dziadostwa, ktore dokonuje rozbioru Polski !!@