Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska chce gigantycznych kar dla Polski

0
Podziel się:

Chodzi o niewdrożenie dyrektyw dotyczących energii elektrycznej i opłat lotniskowych.

Komisja Europejska chce gigantycznych kar dla Polski
(Mikdam/Dreamstime)
bETgOChx

Komisja Europejska pozywa Polskę przed Trybunał Sprawiedliwości UE w związku z niewdrożeniem unijnej dyrektywy dotyczącej opłat lotniskowych. KE wnioskuje o dzienną karę dla Polski w wys. ok. 75 tys. euro, płacone od dnia wyroku do czasu wdrożenia. * *Komisja wnioskuje ponadto o karę dla Polski w wys. 84 tys. 378 euro, * *za niepełne wdrożenie dyrektywy dotyczącej energii elektrycznej.

_ Do chwili obecnej Polska dokonała jedynie częściowej transpozycji dyrektywy dotyczącej energii elektrycznej _ - wskazuje w środowym komunikacie KE. Tymczasem przepisy powinny zostać wdrożone do 3 marca 2011 r.

Dyrektywa dot. energii elektrycznej jest elementem III pakietu energetycznego liberalizującego unijny rynek energii. Pakiet m.in. wymusza konkurencję na rynku energii, wzmacnia niezależność regulatorów oraz wymaga rozdziału działalności dystrybucyjnej od handlowej.

bETgOChz

Termin wdrożenia dyrektywy dotyczącej opłat lotniskowych upłynął 15 marca 2011 r. _ Do chwili obecnej Polska nie zastosowała żadnych środków związanych z dyrektywą, którą zobowiązała się wdrożyć, bądź też nie powiadomiła o nich Komisji _ - czytamy w środowym komunikacie.

_ Oznacza to, że Polska nie przestrzega wspólnych przepisów ramowych regulujących sposób ustalania opłat lotniskowych. Ma to znaczenie nie tylko dla polskich, ale również dla innych europejskich i pozaeuropejskich linii lotniczych (...). Co istotne, może to oznaczać, że pasażerowie płacą więcej niż powinni za podróże lotnicze - zarówno te w obrębie UE, jak i za loty długodystansowe rozpoczynane z lotnisk w krajach UE _ - argumentuje KE.

Dyrektywa dotyczy portów lotniczych obsługujących rocznie ponad 5 mln pasażerów. Nakłada ona na kraje UE wymóg zapewnienia, by - w miarę możliwości - zmiany systemu lub wysokości opłat lotniskowych następowały w wyniku porozumienia pomiędzy zarządzającymi lotniskami, a liniami lotniczymi. W tym celu wymagane są przejrzyste konsultacje między stronami. KE przekonuje, że ustalone w ten sposób opłaty lotniskowe byłyby _ niedyskryminujące i powiązane z poziomem usług świadczonych przez port lotniczy _.

Komisja przypomniała, że już 18 maja 2011 r., a następnie 22 marca 2012 r. zwróciła się do Polski o podjęcie działań, by spełnić wymogi dyrektywy.

bETgOChF
Czytaj więcej w Money.pl
Gorsze prognozy wzrostu polskiego PKB, ale... Komisja Europejska szacuje, że wyniesie on 2,5 proc., zamiast przewidywanych 3,7 proc.
Posłowie są za. Zapłacimy 145 mln złotych Sejm jednogłośnie przyjął ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji umowy w sprawie przystąpienia Polski do Agencji.
Polska przegrywa. Zobacz, kto zatopił zieloną wyspę Rząd chwali się wynikami i budżetem, ale nasz kraj nie jest już liderem w Europie. Inni będą rozwijać się znacznie szybciej od nas.
bETgOCia
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)