Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska nie wprowadziła zakazu stosowania pestycydów

0
Podziel się:

-Istotne jest, by pod wpływem nacisków Komisja Europejska nie poddała się i wprowadziła zakazy.

Komisja Europejska nie wprowadziła zakazu stosowania pestycydów
(_PaulS_/CC/Flickr)

Trzynaście krajów unijnych popiera zakaz stosowania niebezpiecznych dla pszczół pestycydów - neonikotynoidów. Niestety, na skutek silnego lobbingu producentów tych środków, zakazów nie udało się dziś wprowadzić.

Podczas głosowania, które odbyło się dziś w Brukseli na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt, przedstawiciele trzynastu krajów unijnych poparli przedstawioną przez Komisję Europejską propozycję zakazania używania w UE trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów. Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności łączy stosowanie tych środków z problemem wymierania pszczół. Wśród krajów popierających zakazy znalazły się m.in. Francja, Włochy, Hiszpania, Belgia, Holandia oraz Polska.

Mimo że większość głosujących poparła propozycję Komisji, nie udało się uzyskać tzw. większości kwalifikowanej niezbędnej do jej wprowadzenia. Stało się tak na skutek trwającego przez ostatnie miesiące silnego lobbingu koncernów produkujących neonikotynoidy. Dziewięć krajów głosowało przeciw wprowadzeniu zakazów (w tym Rumunia, Finlandia i Węgry), a pięć wstrzymało się od głosu (w tym Niemcy, Wielka Brytania i Bułgaria). Prawdopodobnie Komisja Europejska przedstawi teraz nową propozycję.

_ - Mimo, że nie udało się przegłosować zakazów, należy zwrócić uwagę, że większość krajów członkowskich je poparła, mimo silnego lobbingu i presji ze strony producentów pestycydów. Dowody naukowe są niepodważalne i nawet Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności, która do tej pory nie oponowała specjalnie przeciw np. GMO, w kwestii negatywnego wpływu neonikotynoidów na pszczoły nie ma wątpliwości - _mówi Marco Contiero, koordynator kampanii _ Zrównoważone Rolnictwo _ w Brukselskim biurze Greenpeace.

_ - Pomimo to, koncerny takie jak Bayer czy Syngenta, kontynuują walkę o to, by odwlec wprowadzenie zakazów tak długo, jak to tylko możliwe. Istotne jest, by pod wpływem tych nacisków Komisja Europejska nie poddała się i zgodnie z zaleceniami naukowymi, wprowadziła zakazy _ - dodaje Contiero.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)