Notowania

komorowski
14.05.2013 07:59

Komorowski: pazerność doprowadziła do kryzysu

Mimo kryzysu finansowego, Europa będzie dalej się rozwijać - uważa prezydent Bronisław Komorowski, który w wywiadzie dla chorwackiej państwowej telewizji HRT

Podziel się
Dodaj komentarz
(eecpoland.eu)

Mimo kryzysu finansowego, Europa będzie dalej się rozwijać - uważa prezydent Bronisław Komorowski, który w wywiadzie dla chorwackiej państwowej telewizji HRT podkreślił, że życie w Unii Europejskiej jest lepsze niż poza nią.

Polski prezydent, który przebywa z dwudniową oficjalną wizytą w Chorwacji wyraził opinię, że UE z pewnością przetrwa kryzys finansowy.

_ Unia Europejska przeżywała już wiele kryzysów i przeżyje także ten. Zawsze będzie atrakcyjna, bo wszyscy na świecie wiedzą, może najmniej o tym pamiętają mieszkańcy państw UE, że Unia to jest razem jedna z najpotężniejszych gospodarek na świecie _ - powiedział Komorowski.

Jak podkreślił, aby przezwyciężyć skutki kryzysu trzeba z jednej strony uruchomić pokłady solidarności europejskiej, a z drugiej oczekiwać jednocześnie głębokich reform od państw, które wykazały się nadmierną skłonnością do zadłużania się i wydawania pieniędzy.

_ Solidarność europejska jest skonstruowana na zasadzie solidarności politycznej wszystkich państw, a nie na zasadzie solidarności tylko najzamożniejszych społeczeństw. Fakt, że biedniejsi obywatele biedniejszej części Europy mają spłacać długi i pokrywać skutki kryzysu w innych krajach, które są zamożniejsze musi budzić wątpliwości i na pewno jest niesprawiedliwe _ - ocenił polski prezydent.

Komorowski pytany o przyczyny kryzysu finansowego w UE odparł, że zawiniła _ ludzka pazerność i beztroska polityków _ oraz polityka największych banków. _ Polska ma tu czyste sumienie i pewnie dlatego nie mieliśmy zjawisk kryzysu bankowego w naszym kraju, bo mamy efektywny system nadzoru nad bankami, który nie tylko chroni banki, ale chroni przede wszystkim obywateli przed skutkami ewentualnego kryzysu bankowego _ - zaznaczył.

Dodał, że Polska już kilkanaście lat temu wprowadziła rozwiązania konstytucyjne, dzięki którym nie jest możliwe nadmierne zadłużenie państwa powyżej 60 proc. PKB. _ Dzisiaj Niemcy, Francuzi muszą to wprowadzać, a my mamy to od dłuższego czasu i nas to uratowało _ - powiedział Komorowski.

Jak mówił, Polsce udało się w sytuacji kryzysu uratować wzrost gospodarczy, a źródłem tego sukcesu są przede wszystkim bardzo odważne, a czasami bolesne reformy z początku lat 90. _ To jest skala zmian, która zaszła w Polsce pod wpływem przyjęcia kursu na świat zachodni, a nie wschodni _ - podkreślił Komorowski.

Pytany, dlaczego Chorwacja tak długo musiała czekać na przystąpienie do UE prezydent powiedział, że nie sądzi, aby czas na akcesję był znacznie dłuższy niż innych krajów, w tym Polski.

Jednocześnie Komorowski wyraził nadzieję, że Polska pomoże Chorwacji, aby już po uzyskaniu pełnej akcesji do UE mogła szybciej odnaleźć swoje ważne miejsce zarówno w polityce ogólnoeuropejskiej jak i polityce regionalnej, co będzie się przekładało na szybszy jej rozwój.

_ To wszystko jest do nadrobienia. (...) Życie w Unii Europejskiej jest lepsze niż poza nią _ - powiedział polski prezydent.

UE podpisała traktat akcesyjny z Chorwacją w grudniu 2011 roku. Datę jej przystąpienia do UE wyznaczono na 1 lipca 2013 roku. W styczniu 2012 roku ponad 67 proc. Chorwatów opowiedziało się w referendum za przystąpieniem ich kraju do Unii. Po Słowenii, która przystąpiła do UE w 2004 roku, Chorwacja będzie drugim państwem postjugosłowiańskim w Unii i 28. członkiem UE. Dwoma krajami, które jeszcze nie ratyfikowały traktatu o przystąpieniu Chorwacji do UE, są Niemcy i Dania.

Czytaj więcej w Money.pl
Będzie problem z dojazdem do Chorwacji Wejście do UE spowoduje kłopotliwe kontrole paszportowe w Bośni i Hercegowinie. Będzie trzeba stać w kolejkach.
Jak załatać dziurę budżetową Unii Europejskiej Rozpoczynając rozmowy w sprawie wieloletniego budżetu Unii, europosłowie postawili kilka warunków.
Możemy liczyć na cofnięcie unijnej kary? Chodzi o prawie 80 milionów kary za błędy w przyznawaniu dotacji dla małych gospodarstw.
Tagi: komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz