Notowania

kryzys migracyjny
17.09.2015 06:32

Kryzys migracyjny. Unia przyjmie 120 tysięcy uchodźców?

Parlament Europejski ma w trybie pilnym zagłosować nad planem Komisji dotyczącym przyjęcia przez Unię 120 tysięcy uchodźców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LOUISA GOULIAMAKI/AFP)

Dziś będzie wiadomo czy unijni liderzy spotkają się na nadzwyczajnym szczycie, by rozmawiać o kryzysie migracyjnym. Także dziś Parlament Europejski ma w trybie pilnym zagłosować nad planem Komisji dotyczącym przyjęcia przez Unię 120 tysięcy uchodźców.

O zwołanie nadzwyczajnego szczytu zaapelowała kilka dni temu niemiecka kanclerz, a także liderzy Austrii i Słowacji. Wtedy szef Rady Europejskiej Donald Tusk rozpoczął konsultacje z unijnymi przywódcami i dziś ma poinformować o swojej decyzji.

Dotychczasowe rozmowy na szczeblu ministerialnym nie przyniosły rezultatów i nie było jednomyślnej zgody w sprawie planu przyjmowania uchodźców przygotowanego przez Komisję Europejską.

Wczoraj jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans ponownie zaapelował o porozumienie.

- Jeśli nie rozwiążemy kryzysu migracyjnego doprowadzi on na pewno do cierpienia uchodźców, do kłótni między unijnymi krajami, a także do napięć na które Unia Europejska nie może sobie pozwolić. Nie stać nas na luksus wzajemnego oskarżania się - powiedział wiceszef Komisji. Frans Timmermans mówił o tym podczas debaty w Parlamencie Europejskim.

Dziś europosłowie wypowiedzą się w głosowaniu w sprawie przyjęcia przez Unię planu przyjmowania uchodźców. Ale będzie to tylko opinia, bez mocy wiążącej. Parlament Europejski nie ma kompetencji decyzyjnych w tej sprawie.

Tagi: kryzys migracyjny, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz