Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys ekonomiczny sprawia, że nawet pracujący są ubodzy

0
Podziel się:

Najgorzej jest w krajach południa, takich jak Grecja, Włochy i Hiszpania.

Kryzys ekonomiczny sprawia, że nawet pracujący są ubodzy
(Wasyluk/REPORTER)

Znaczny wzrost ubóstwa wśród populacji w wieku produkcyjnym jest jednym z najbardziej namacalnych skutków kryzysu gospodarczego - to wniosek raportu o sytuacji społecznej w UE opublikowanego przez KE. Wzrost ubóstwa dotyka bezrobotnych i pracujących.

Prawie jedna czwarta populacji UE jest dotknięta ryzykiem ubóstwa lub wykluczenia. Największy wzrost tego ryzyka dotyczy osób w wieku produkcyjnym ze względu na bezrobocie. Wzrosło też ubóstwo pracujących, co częściowo jest spowodowane faktem, że pracują mniej godzin lub za niższą pensję - czytamy w raporcie.

Ryzyko ubóstwa osób w wieku produkcyjnym (18-64 lata) dotyczyło 16,7 proc. populacji w 2012 r. Do najbardziej dotkniętych wzrostem tego zjawiska w ostatnich czterech latach należą kraje południa, takie jak Grecja, Włochy i Hiszpania. Polska została wymieniona w grupie krajów o stabilnym poziomie ubóstwa wśród populacji w wieku produkcyjnym w tym czasie, obok takich państw jak Wielka Brytania, Holandia, Bułgaria i Łotwa.

Jak przekonuje Komisja Europejska, stopniowe zmniejszanie się bezrobocia może nie odwrócić tego trendu, jeśli będzie nadal rosła _ polaryzacja _ zarobków, w dużej mierze ze względu na coraz częstszą pracę na część etatu.

_ - Musimy zwrócić uwagę nie tylko na tworzenie miejsc pracy, ale także na jakość pracy, by osiągnąć zrównoważone ożywienie, które nie tylko zredukuje bezrobocie, ale i ubóstwo _ - oświadczył cytowany w informacji KE komisarz UE ds. zatrudnienia i spraw społecznych Laszlo Andor.

Jednocześnie z analizy KE wynika, że ludzie otrzymujący zasiłki dla bezrobotnych mają większe szanse na znalezienie pracy niż ci, którzy zasiłków nie otrzymują. Wynika to z tego, że osoby otrzymujące zasiłki są objęte aktywizacją a także obowiązkiem poszukiwania pracy.

KE zauważa, że w krajach takich jak Polska i Bułgaria, duża część bezrobotnych nie jest objęta zasiłkami i pomocą społeczną, ale polega na wsparciu rodziny lub pracy na czarno.

Czytaj więcej w Money.pl
KE wzywa do walki. "Wszyscy są zagrożeni" Komisja Europejska wezwała kraje UE do bardziej skutecznego przeciwdziałania radykalizacji postaw i ekstremizmowi.
Bruksela ostrzega Wielką Brytanię przed... Komisja Europejska nie zgodzi się na zmiany unijnych zasad wypłacania zasiłków rodzinnych imigrantom zarobkowym z innego kraju UE, sprzeczne z zasadą niedyskryminacji.
KE za większymi zasiłkami dla obywateli UE Komisja Europejska uważa, że władze niemieckie powinny zapewnić imigrantom z innych krajów UE szerszy dostęp do świadczeń socjalnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)