Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc dla cypru
12.04.2013 14:48

Kryzys na Cyprze. Kraj potrzebuje dodatkowej pomocy od UE

Wystąpienie Anastasiadisa wywołało jednak spekulacje na rynkach finansowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/CYPRIOT PRESS OFFICE)

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis poinformował, że jego kraj będzie potrzebował dodatkowej pomocy od UE. Jak wyjaśnił później cypryjski dyplomata, nie chodzi jednak o dodatkowe pieniądze, lecz pomoc w lepszym wykorzystaniu funduszy strukturalnych.

Wystąpienie Anastasiadisa wywołało spekulacje na rynkach finansowych, że Nikozja chce otrzymać od Brukseli więcej pieniędzy w ramach przyznanego już pakietu pomocowego w wysokości 10 mld euro. Jednak cypryjski dyplomata w Brukseli Michalis Kumides powiedział, że Cypr oczekuje od Komisji Europejskiej tylko pomocy technicznej, _ by w perspektywie średniookresowej znaleźć lepsze sposoby wykorzystywania unijnych funduszy strukturalnych _.

Również KE wyjaśniła, że źle zinterpretowano słowa prezydenta Cypru o pomoc, pisząc, że kraj ten domaga się kolejnych pieniędzy. _ - Cypryjczycy proszą o pomoc w postaci technicznego wsparcia w wykorzystywaniu przyznanych już funduszy _ - powiedział agencji Reutera przedstawiciel KE.

Wcześniej prezydent Anastasiadis powiedział, że rozmawiał w sprawie pomocy z komisarzem UE ds. gospodarczych i walutowych Ollim Rehnem. Dodał również, że wyśle listy do szefa KE Jose Manuela Barroso i przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, w których podkreśli _ konieczność zmiany polityki UE w odniesieniu do Cypru _ oraz przyznania mu dodatkowej pomocy.

Potrzeby Cypru związane z planem ratowania finansów państwa, będącego na skraju bankructwa, zwiększyły się z 17,5 mld do 23 mld euro - poinformował w czwartek rzecznik cypryjskiego rządu Christos Stylianides. Jak wyjaśniały tego samego dnia agencje prasowe, powołując się na najnowszy projekt dokumentu trojki (KE, EBC i MFW), aby uzyskać 10 mld euro pożyczki ratunkowej Cypr będzie musiał sam wygospodarować 13 mld euro (ponad 75 proc. PKB), czyli dwa razy więcej niż zakładano wcześniej. Większa część tej sumy będzie pochodziła z restrukturyzacji sektora bankowego.

Cypr przyjął plan stabilizacji systemu bankowego i finansów rządowych, aby móc skorzystać z pakietu międzynarodowej pomocy finansowej wartości 10 mld euro (9 mld euro od strefy euro i Europejskiego Banku Centralnego, 1 mld euro od Międzynarodowego Funduszu Walutowego). Na spełnienie warunków uzyskania tej pożyczki Nikozja ma czas do 2018 roku.

Według prognoz UE oraz MFW gospodarka Cypru skurczy się w tym roku o prawie 9 proc. i o blisko 4 proc. w 2014 roku. _ Wall Street Journal _ uznał w piątek te projekcje za przesadnie optymistyczne. Na kilka najbliższych lat dla Cypru przewiduje się też wzrost długu publicznego. W tym roku dług ten ma osiągnąć 109 proc. PKB w porównaniu z 86,5 proc. PKB w 2012 r.; następnie wzrośnie do 123 proc. w 2014 r. i 126,3 proc. w 2015 r., po czym lekko spadnie w roku kolejnym. Bezrobocie na wyspie wynosi ok. 15 proc.

Ministrowie finansów strefy euro rozmawiają w piątek w Dublinie na temat kryzysu finansowego na Cyprze.

Czytaj więcej w Money.pl
Cypr ma kolejny problem. Zabraknie pieniędzy Pierwsza transza pakietu pomocowego ma zostać wypłacona dopiero w maju.
"Niemcy nie blefują nigdy, UE nas zdradziła" Tak Cypryjczycy komentują zawarte w nocy porozumienie, przez które przestaje istniej ich największy bank.
Łotwa stanie się "drugim Cyprem"? Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska ostrzegły Rygę przed praniem brudnych pieniędzy.
Tagi: pomoc dla cypru, cypr, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz