Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
węgry
24.04.2012 19:54

Kryzys na Węgrzech. Orban zmienia zdanie

Pojednawcze gesty ze strony węgierskiego premiera w stronę Komisji Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Pojednawcze gesty ze strony węgierskiego premiera w stronę Komisji Europejskiej. Viktor Orban obiecał wprowadzenie zmian do ustawy o banku centralnym, które Komisja uznała za niezgodne z unijnym prawem.

To był główny temat rozmów szefa węgierskiego rządu z przewodniczącym Komisji Jose Barroso w Brukseli.

W oświadczeniu opublikowanym po rozmowach czytamy, że zmiany do ustawy, która wywołała kontrowersje w Brukseli, zostaną szybko wprowadzone. To pozwoli odblokować negocjacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Komisją Europejską w sprawie pożyczki, która ma uchronić Węgry przed zapaścią finansową. Mówi się o 20 miliardach euro.

Deklaracje zmian w ustawie, które mają zagwarantować niezależność banku centralnego z zadowoleniem przyjął szef Komisji Europejskiej. Rzeczniczka prasowa Jose Manuela Barroso w oświadczeniu napisała, że przyjął on też do wiadomości inne zobowiązania węgierskiego rządu w nierozwiązanych jeszcze kwestiach.

KE zażądała od władz w Budapeszcie także zmian w ustawie o urzędzie ochrony danych osobowych, bo również uznała, że godzi ona w niezależność tej instytucji. Zakwestionowała też przepisy o wieku emerytalnym sędziów.

Czytaj więcej o sytuacji na Węgrzech w Money.pl
Orban przekształcił obozy uchodźców w izby Węgry powinny niezwłocznie poczynić kroki w celu dostosowania zasad traktowania uchodźców do standardów międzynarodowych.
Premier kraju UE oskarża Brukselę o szantaż Premier Węgier zarzucił w piątek Komisji Europejskiej przekroczenie kompetencji.
"Solidarność" chce skończyć z Orbanem Demonstrujący przed parlamentem, domagają się większego wsparcia dla najuboższych i bardziej sprawiedliwego systemu podatkowego.
Tagi: węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, IAR, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz