Notowania

kryzys w grecji
11.11.2013 09:08

Kryzys w Grecji. Kluczowe głosowanie w parlamencie

Debata była bardzo burzliwa. Na ulice znów wyszły tysiące protestujących.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Po burzliwej debacie tamtejszy parlament odrzucił dzisiaj w nocy wniosek o wotum nieufności dla rządu. Jak poinformowało prezydium parlamentu, przeciwko wnioskowi głosowało 153 deputowanych, 124 było za jego przyjęciem, a 17 powstrzymało się od głosu.

Wniosek o wotum nieufności dla rządu złożyła Koalicja Radykalnej Lewicy (SYRIZA), główne ugrupowanie opozycyjne, uzasadniając ten krok pogłębiającym się kryzysem gospodarczym w kraju i autorytarnymi działaniami rządu.

W głosowaniu wzięło udział 294 z 300 deputowanych. Do przyjęcia wniosku konieczne było 151 głosów. Jeden z deputowanych koalicji rządowej był chory i nie wziął udziału w głosowaniu, drugi zaś, reprezentujący centrolewicowy PASOK, głosował za przyjęciem wniosku, za co został usunięty z partii.

Radości z wyniku głosowania nie krył premier Antonis Samaras, lider centroprawicowej Nowej Demokracji (ND). - _ Rząd wychodzi z tej batalii silniejszy _ - oświadczył Samaras i zapewnił, że będzie kontynuował swoją pracę.

Premier zarzucił opozycyjnej Koalicji Radyklanej Lewicy, że próbuje pogrzebać każdą reformę oraz wywołać niepokoje społeczne i doprowadzić do upadku rządu. _ - Tak jednak się nie stanie _ - powiedział Samaras. _ Wkrótce nasz kraj wyjdzie z kryzysu i naród dobrze o tym wie _ - zapewniał szef rządu przed kamerami greckiej telewizji.

Lider SIRYZY Alexis Tsipras oświadczył w parlamencie, że jego partia chce zapobiec gospodarczej katastrofie i osłabieniu demokracji. Zarzucił, że prowadzona przez rząd i pożyczkodawców polityka oszczędności jest _ barbarzyńska _ i prowadzi do pogłębienia podziałów społecznych.

Podczas debaty, przed parlamentem w Atenach przeciwko rządowi i polityce oszczędności protestowało około 3 tysięcy osób. Nie doszło do poważniejszych incydentów.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz