Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Na Akropolu manifestacja przeciw zwolnieniom

0
Podziel się:

Ministerstwo kultury zapowiedziało, że w przyszłym miesiącu zawieszone mają zostać etaty 500 pracowników resortu.

Kryzys w Grecji. Na Akropolu manifestacja przeciw zwolnieniom
(AP/Fotolink/East News)

Protesty pracowników greckiego sektora publicznego, stojącego w obliczu masowych zwolnień, dotarły na Akropol. Ministerstwo kultury zapowiedziało, że w przyszłym miesiącu zawieszone mają zostać etaty 500 pracowników resortu.

Archeolodzy z państwowych instytucji zebrali się przed wejściem do zespołu muzealnego na Akropolu, ale go nie zablokowali. W proteście przeciwko planowanym zwolnieniom wstrzymano pracę w niektórych muzeach w innych częściach kraju, m.in. nie pracuje popularne muzeum archeologiczne na Santorini.

Drugi dzień trwa strajk innych pracowników sektora publicznego, którzy zorganizowali protest w centrum Aten. Nie działa stacja telewizyjna Skai i radio o tej samej nazwie. Strajk zorganizowali również pracownicy służby meteorologicznej, a także państwowych szpitali.

W ramach posunięć oszczędnościowych wymaganych od Aten przez UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy w zamian za pomoc finansową, rządowy plan przewiduje transfery personalne oraz możliwość zwolnień wśród pracowników sektora publicznego, głównie nauczycieli i pracowników municypalnych.

W liczącej ponad 10 mln mieszkańców Grecji sektor publiczny zatrudnia 700 tys. pracowników i jest postrzegany jako skorumpowany i niewydajny.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecy popierają zwolnienia w budżetówce Zdecydowana większość Greków uważa, że zwolnienia pracowników sektora publicznego, w ramach oszczędności wymaganych przez wierzycieli, są niezbędne.
Grecki radiowóz za 50 euro? To nie żart Według nowego projektu oszczędności, Grecy zarabiający powyżej 100 000 euro rocznie będą mogli zapłacić za ochronę policyjną przed atakami ze strony terrorystów i grup zorganizowanej przestępczości.
Wielkie demonstracje, "chcą zwolnić rząd" Rząd w Atenach stara się ograniczyć przerost zatrudnienia w liczącym 700 tys. pracowników sektorze publicznym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)