Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w grecji
31.05.2013 17:42

Kryzys w Grecji na finiszu. W 2014 ma nastapić ożywienie gospodarcze

Eurogrupa omówi ewentualne złagodzenie warunków spłaty zagranicznych długów Aten.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział w Atenach, że spodziewa się, iż już w przyszłym roku w Grecji nastąpi ożywienie gospodarcze. Wspomniał też, że eurogrupa omówi ewentualne złagodzenie warunków spłaty zagranicznych długów Aten._ _

_ Widzimy pierwsze oznaki dźwigania się gospodarki z kryzysu _ - powiedział Dijsselbloem podczas konferencji prasowej, w której wziął udział wspólnie z greckim ministrem finansów Janisem Sturnarasem.

Szef eurogrupy, który jest zarazem ministrem finansów Holandii, złożył dziś w Atenach jednodniową wizytę roboczą.

Dijsselbloem dodał, że dla greckiej gospodarki zasadnicze znaczenie ma dokapitalizowanie tamtejszych dużych banków. _ Potrzebujemy zdrowych banków _, aby ożywienie gospodarcze doszło do skutku - powiedział Holender.

Eurogrupa podejmie w przyszłym roku dyskusję na temat zagranicznego zadłużenia Aten; Dijsselbloem obiecał, że kraje strefy euro rozważą złagodzenie warunków spłaty tych pożyczek, pod warunkiem, że Grecja osiągnie pierwotną nadwyżkę budżetową (nieuwzględniającą wydatków na obsługę długów) oraz _ w pełni wdroży _ program reform, który narzucili jej kredytodawcy, czyli euroland, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Pogrążony od sześciu lat w recesji kraj jest finansowo zależny od pakietu pomocowego, w ramach którego, a także z innych źródeł otrzymał od 2010 roku 270 mld euro. Lwią część funduszy na ratowanie Grecji dostarcza strefa euro. W zamian za pomoc Ateny zobowiązały się do gruntownych reform gospodarczych, głębokich cięć budżetowych oraz podniesienia podatków.

Szef greckiego resortu finansów już w kwietniu powiedział, że celem rządu na ten rok jest osiągnięcie pierwotnej nadwyżki budżetowej. Według Sturnarasa, jeśli Atenom uda się wprowadzić ten plan w życie, będą mogły się zwrócić do swych partnerów ze strefy euro o redukcję długu rządowego, który jest w posiadaniu prywatnych inwestorów.

Czytaj więcej w Money.pl
Eurogrupa tym razem nie tylko o Grecji Ministrowie finansów strefy euro, którzy po południu spotykają się w Brukseli, mają rozmawiać o pomocy finansowej dla Cypru i hiszpańskich banków.
Bardzo mocne słowa szefa eurogrupy o Grecji Jean-Claude Juncker powiedział, że opuszczenie przez Ateny strefy euro jest możliwe i byłoby _ sytuacją do opanowania _.
Fala samobójstw w Grecji. Przez kryzys? Liczba samobójstw w Grecji w 2011 roku wzrosła o 26 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym; odnotowano 477 takich desperackich aktów.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz