Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji powodem licznych samobójstw?

0
Podziel się:

Liczba samobójstw w Grecji w 2011 roku wzrosła o 26 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym; odnotowano 477 takich desperackich aktów.

Kryzys w Grecji powodem licznych samobójstw?
(AP/Fotolink/East News)

Liczba samobójstw w Grecji w 2011 roku wzrosła o 26 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym; odnotowano 477 takich desperackich aktów. Wzrost ten przypisuje się powszechnie kryzysowi gospodarczemu - wynika z dzisiejszych danych biura statystycznego Elstat.

W 2011 roku zdecydowaną większość zarejestrowanych samobójców - 82 proc. - stanowili mężczyźni. Wzrost odnotowuje się jednak również wśród kobiet - w 2011 roku w wyniku śmierci samobójczej zmarło ich dwa razy więcej niż rok wcześniej.

Zjawisko jest najbardziej powszechne w regionie Aten (35 proc.), gdzie koncentruje się prawie jedna trzecia 11-milionowej ludności Grecji. Następne są Macedonia Środkowa, w północnej części kraju, na którą przypada 11 proc. samobójstw, i Kreta (7,7 proc.), gdzie - jak się podkreśla - kultura macho miesza się z powszechnym posiadaniem broni palnej.

Organizacja pozarządowa walcząca w wykluczeniem społecznym Klimaka twierdzi, że dane z 2011 roku stanowią rekord od rozpoczęcia 50 lat temu przez Światową Organizację Zdrowia rejestrowania przypadków samobójstw. Mimo to liczba samobójstw jest w Grecji znacznie niższa niż np. w krajach północy Europy.

Opozycyjna radykalna lewica SYRIZA i wielu obserwatorów przypisuje wzrost gwałtownemu zubożeniu Greków w ciągu czterech lat ostrych oszczędności narzuconych krajowi przez wierzycieli z UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Przed nimi dwa lata głębokiej recesji Cypryjska gospodarka mocno skurczy się w tym roku, Grecja nadal nie radzi sobie z bezrobociem. Co ich czeka?
Grecja chwalona. Uniknie drastycznych cięć? Międzynarodowy Fundusz Walutowy pochwalił w opublikowanym dzisiaj raporcie Ateny za uzdrawianie finansów publicznych.
Grecki minister mógł prać brudne pieniądze Zarzutem objętych jest 19 osób, w tym członkowie rodziny byłego ministra obrony.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)