Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Trojka zakończyła misję, konieczne są dalsze rozmowy

0
Podziel się:

Eksperci Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego
oraz MFW skończyli negocjacje z rządem Aten. Zobacz, czy doszli do porozumienia.

Kryzys w Grecji. Trojka zakończyła misję, konieczne są dalsze rozmowy
(AP/Fotolink/East News)

Eksperci Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz MFW, tzw. trojka, zakończyli misję w Grecji. Od ich oceny greckiej gospodarki zależy wypłata kolejnej transzy pomocy dla Aten. Według źródeł w KE porozumienie wymaga dalszych rozmów.

Podczas negocjacji z władzami w Atenach osiągnięto porozumienie co do większości projektów dotyczących oszczędności i reform, konieczna jest jednak dalsza dyskusja - podała agencja dpa, powołując się na źródła w Komisji Europejskiej w Brukseli.

Porozumienie na szczeblu urzędników (staff level agreement) planowane jest w najbliższych dniach. Trwają także rozmowy między wierzycielami i władzami w Atenach o _ sprawach finansowania _. Według Reutersa brak jest nadal porozumienia w sprawie reform rynku pracy.

_ - Jestem przekonany, że robimy wszystko, co powinniśmy zrobić, by osiągnąć porozumienie, i to wkrótce, tak abyśmy mogli rozpocząć sanację _ - powiedział premier Grecji Antonis Samaras na kongresie Europejskiej Partii Ludowej w Bukareszcie.

Szef misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Grecji Poul Thomsen oraz jego koledzy z KE i EBC mają - jak pisze Reuters - poinformować przywódców krajów UE na rozpoczynającym się w czwartek szczycie w Brukseli o wynikach swojej misji.

Raport trojki ma być podstawą decyzji o wypłacie następnej raty z programu ratunkowego dla Aten w wysokości 31,5 mld euro. Bez tego finansowego zastrzyku pogrążonej w kryzysie Grecji grozi pod koniec listopada bankructwo.

By ograniczyć zadłużenie, Grecja powinna zmniejszyć wydatki budżetowych o ponad 11,5 mld euro w latach 2013-2014. Władze w Atenach domagają się więcej czasu na realizację zobowiązań, uzgodnionych w programie ratunkowym, jednak przesunięcie uzgodnionego terminu związane byłoby z dodatkowymi kosztami.

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble wyraził w niedzielę opinię, że pogrążona w kryzysie finansowym Grecja jednak nie zbankrutuje. Wykluczył także wyjście Grecji ze strefy euro. _ Nie ma sensu w ogóle na ten temat spekulować. To tylko szkodzi Grecji i grupie euro _ - powiedział Schaeuble.

W zeszłym tygodniu zarówno kanclerz Niemiec Angela Merkel, jak i Schaeuble konsekwentnie odmawiali komentowania apeli, by dać Atenom więcej czasu na reformy, i podkreślali, że należy poczekać na publikacje raportu trojki w tej sprawie.

O więcej czasu dla Grecji apelowała m.in. szefowa MFW Christine Lagarde. _ - Konieczne będą dwa dodatkowe lata, aby kraj ten faktycznie mógł przeprowadzić konsolidację budżetu, która została założona _ - powiedziała Lagarde w czwartek, przed spotkaniem MFW w Tokio.

Czytaj więcej w Money.pl
90 proc. Greków nie chce cięć 90 procent Greków uważa, że oszczędności, których żądają od Aten UE i MFW w zamian za pomoc finansową, są niesprawiedliwe i obciążą biednych.
Pomoc dla Grecji zależy teraz od ich oceny Przygotowanie raportu w sprawie reform zabierze ekspertom tygodnie. Od niego zależy wypłata ponad 31 mld euro dla Aten.
Grecy godzą się na plan ratunkowy. Jest jedno "ale" Na kolejną transzę pomocy przyjdzie im poczekać. Dlatego obiecali przyspieszyć reformy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)