Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji zmusił do powrotu 180 tysięcy albańskich emigrantów

0
Podziel się:

Większość albańskich emigrantów pracujących w Grecji wspierała ekonomicznie rodziny w ojczyźnie lub za zarobione pieniądze pobudowała sobie w Albanii domy, kupiła mieszkania.

Kryzys w Grecji zmusił do powrotu 180 tysięcy albańskich emigrantów
(AP/Fotolink/East News)

Trwający od 5 lat w Grecji ciężki kryzys gospodarczy zmusił do powrotu do ubogiej ojczyzny 180 tys. z 600 tys. albańskich emigrantów - ogłosiło w sobotę Centrum Handlu Zagranicznego w Tiranie. Niektórzy z nich przepracowali w Grecji nawet 15-20 lat.

_ - Ludzie wracają, ponieważ tu nie ma pracy i chociaż nie ma jej również w Albanii, mają tam przynajmniej dach nad głową _ - tłumaczy Osman Fein, przedstawiciel samorządu Wspólnoty Albańskiej w Atenach.

Większość albańskich emigrantów pracujących w Grecji wspierała ekonomicznie rodziny w ojczyźnie lub za zarobione pieniądze pobudowała sobie w Albanii domy, kupiła mieszkania.

Albania, kraj liczący 2,8 miliona mieszkańców, jest jednym z najuboższych w Europie. Przeciętna płaca wynosi tam 250 euro miesięcznie, a oficjalna stopa bezrobocia - 13,3 proc.

Ocenia się, że po upadku komunizmu w Albanii w 1991 r. wyemigrowało za pracą półtora miliona osób, z czego prawie połowa do sąsiedniej Grecji, gdzie osiedlili się w niektórych, niemal bezludnych, rejonach wiejskich.

Tylko co dziesiąty z Albańczyków powracających do ojczyzny znajduje tam pracę; zarobki są w Albanii znacznie niższe niż w Grecji, podczas gdy ceny wyższe.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m249979.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja;szykuje;sie;strajk;generalny;przeciwko;oszczednosciom,90,0,1243994.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie chcą oszczędności. Znowu wyjdą na ulice Jeśli dojdzie do strajku generalnego, będzie to pierwszy strajk o tak szerokim zasięgu w Grecji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/m19768.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;w;grecji;zalogi;promow;przedluzaja;strajk,102,0,1243750.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Przedłużyli strajk. Ludzie odcięci od świata Załogi greckich promów, strajkujące od czwartku, postanowiły przedłużyć protest. W sobotę i niedzielę po Morzu Egejskim promy nadal nie będą kursować.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/m85979.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;w;strefie;euro;wraca;zaufanie;do;unii;walutowej,0,0,1242880.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Powraca zaufanie do unii walutowej" Kraje na południu Europy przestały zsuwać się po równi pochyłej w kierunku bankructwa i znów otrzymują kredyty od inwestorów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)