Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Hiszpanii. Co czwarty dorosły bez pracy

0
Podziel się:

Bezrobocie najbardziej dotyka młodych. Bez pracy jest co drugi obywatel Hiszpanii, który nie ukończył 25. roku życia.

Kryzys w Hiszpanii. Co czwarty dorosły bez pracy
(eyecrave/iStockphoto)

W Hiszpanii rośnie bezrobocie. W II kwartale 2012 roku wyniosło 24,63 proc. Bez pracy jest prawie 5,7 mln osób - informuje Narodowy Instytut Statystyki (INE). Jest to pierwszy raport INE od przyjęcia przez rząd w lutym reformy rynku pracy.

Letni sezon turystyczny był zwykle okresem spadku bezrobocia. W tym roku jest inaczej. Mimo że Hiszpanię odwiedzi, według ministerstwa kultury i turystyki, o 2,9 proc. więcej turystów niż w 2011, w drugim kwartale na listach dla bezrobotnych znalazło się o 53 tys. osób więcej niż w pierwszym. Dane opublikowane przez Narodowy Instytut Statystyki są najgorsze od 1976 r., kiedy to odsetek wyniósł 24,5 proc. Jest to też ponad dwa razy więcej niż wynosi średnia UE, czyli według Eurostatu 10,3 proc.

Bezrobocie najbardziej dotyka młodych. Bez pracy jest co drugi obywatel Hiszpanii, który nie ukończył 25. roku życia (53 proc.). W II kwartale najczęściej tracono zatrudnienie w przemyśle i rolnictwie, a miejsc pracy przybyło w usługach i budownictwie.

Narodowy Instytut Statystyki informuje, że w ciągu roku o 11 proc. zmniejszono liczbę urzędników zatrudnionych w urzędach miast i gmin. Teraz hiszpańska administracja lokalna liczy 600 tys. osób, czyli tyle, ile pracowało tam w 2005 r.

Zdaniem związków zawodowych do pogorszenia sytuacji bezrobotnych przyczyniła się przyjęta w lutym przez rząd reforma rynku pracy. Reforma obniża koszty zwolnienia pracownika i pozwala pracodawcy nie przestrzegać wynegocjowanych wcześniej umów zbiorowych, jeśli tego wymaga dobro firmy. CCOO i UGT - dwie największe centrale związkowe - donoszą, że od wejścia w życie reformy liczba grupowych zwolnień w zakładach pracy wzrosła o 72 proc.

Ekonomiści uważają, że winę ponosi nie reforma, tylko recesja, która potrwa ich zdaniem do końca przyszłego roku. Opinię tę podziela rząd. Minister administracji publicznej Cristobal Montoro przypomniał, że zgodnie z opublikowanymi 20 lipca obliczeniami rządu, jednoprocentowego spadku bezrobocia należy oczekiwać nie wcześniej niż na początku 2014 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowy rodzaj umów o pracę. Kto skorzysta? _ Wolimy mieć pracownika czasowo zatrudnionego niż bezrobotnego - _ mówi hiszpański minister pracy.
Petardy, dym i ranni policjanci w Madrycie W samym centrum Madrytu doszło do starć między uczestnikami demonstracji górników z północy kraju, zwołanej w obronie ich miejsc pracy, a oddziałami policji.
Tam kobiety lepiej radzą sobie z kryzysem Kobiety w Hiszpanii coraz częściej zakładają firmy, wzrasta też ich aktywność zawodowa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)