Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Hiszpanii jest niebywały - nawet minister to przyznał

0
Podziel się:

W pierwszym kwartale tego roku liczba bezrobotnych w kraju wzrosła o 374 000.

Kryzys w Hiszpanii jest niebywały - nawet minister to przyznał
(RichieC/CC/Flickr)
bFenzPSd

Hiszpański minister spraw zagranicznych komentując ogłoszone dziś dane statystyczne oświadczył, że jego kraj z prawie 25-procentowym bezrobociem _ znalazł się w kryzysie niebywałych rozmiarów _. * *Jest ono najwyższe wśród 17 krajów strefy euro.

Minister Jose Manuel Garcia-Margallo w wywiadzie udzielonym stacji publicznej Hiszpańskie Radio Narodowe komentował dane ogłoszone tego dnia przez Krajowy Instytut Statystyki.

Instytut podał, że w pierwszym kwartale tego roku liczba bezrobotnych w kraju wzrosła o 374 000. Łączna liczba bezrobotnych wynosi 17 433 000, a liczba rodzin, w których nie ma pracy ani jedna osoba, wzrosła do 1 728 000.

bFenzPSf

Najbardziej dramatyczna jest sytuacja jeśli chodzi o zatrudnienie nowych roczników wchodzących na rynek pracy. Odsetek mieszkańców, którzy ukończyli 25 lat i nie mają pracy zarobkowej, wzrósł z 48,5 procent na koniec ubiegłego roku do 52 proc. na koniec pierwszego kwartału 2012 roku.

Według prognoz Standard and Poor's bezrobocie w Hiszpanii wzrośnie w przyszłym roku jeszcze do 25,5 proc. i do 2016 r. nie należy przewidywać zmiany tej tendencji. W roku bieżącym przewidywany spadek PKB ma wynieść 1,7 proc.

Program Stabilizacji Gospodarki na lata 2012-2015 zatwierdzony w piątek na posiedzeniu hiszpańskiej Rady Ministrów przewiduje, że w 2013 r. gospodarka hiszpańska drgnie w górę i zanotuje wzrost o 0,2 proc. PKB.

Ma to być pierwszy rezultat zastosowania ogłoszonego w tym tygodniu programu wielkich cięć budżetowych rzędu 50 miliardów euro.

bFenzPSl
Czytaj więcej o kryzysie w Hiszpanii:
Tam kobiety lepiej radzą sobie z kryzysem Kobiety w Hiszpanii coraz częściej zakładają firmy, wzrasta też ich aktywność zawodowa.
Mają największe bezrobocie w Europie Mimo zapowiadanych dalszych cięć przez duże firmy, hiszpański rząd liczy na spadek bezrobocia i wzrost PKB.
Strajki w Hiszpanii. Dziesiątki aresztowanych Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało dziś wieczorem w Madrycie na zakończenie 24-godzinnego strajku generalnego przeciw rządowej reformie prawa pracy.
bFenzPSG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)