Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Hiszpanii. Kraj przekroczył dopuszczalny deficyt

0
Podziel się:

Kraj prawdopodobnie czeka wprowadzenie kolejnego planu oszczędnościowego.

Kryzys w Hiszpanii. Kraj przekroczył dopuszczalny deficyt
(imago stock&people/EAST NEWS)

Hiszpanię czeka prawdopodobnie wprowadzenie kolejnego planu oszczędnościowego. Wszystko dlatego, że przekroczyła dopuszczalny deficyt budżetowy.

Zgodnie z zaleceniami UE, w 2013 nie powinien on przekroczyć 3,8 procent PKB. Jak poinformowało Ministerstwo Administracji Publicznej, już w lipcu wielkość deficytu wyniosła jednak 4,3 procent PKB.

Wprawdzie do hiszpańskiej kasy państwa wpłynęło w tym roku więcej pieniędzy niż rok temu, jednak wydatki też były większe. O 10 procent wzrosła kwota przeznaczona na spłaty długów zaciągniętych przez rząd.

Madryt musiał też wesprzeć administrację lokalną i centralną. Do tego Urząd Skarbowy zebrał mniej pieniędzy za podatki dochodowe, ubyło podatników ZUS.

Hiszpania nie może jednak zamknąć roku z zawyżonym deficytem, bo wcześniej Komisja Europejska dała jej czas do 2016 roku na obniżenie go do 2 procent PKB.

Czytaj więcej w Money.pl
Gospodynie porzucają obowiązki. Oto powód Milion hiszpańskich gospodyń domowych, których mężowie stracili pracę, porzuciło codzienne obowiązki i szuka zatrudnienia - wynika z raportu Narodowego Instytutu Statystycznego.
Szukają pracy, trafiają na oszustów. Gdzie? Hiszpańskie gazety zamieściły ogłoszenie publicznych kolei RENFE, które miały poszukiwać 500 pracowników. Proszono o przysyłanie CV i czekanie na odpowiedź. Nikt jednak nie został zaproszony na rozmowę.
Spór o Gibraltar coraz ostrzejszy. Hiszpania... Takie oświadczenie wydało hiszpańskie MSZ, reagując na zapowiedź Wielkiej Brytanii podjęcia działań prawnych wobec Madrytu. Do Gibraltaru pojadą wysłannicy Komisji Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)