Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w hiszpanii
27.09.2012 07:17

Kryzys w Hiszpanii. Manifestacje w całym kraju, setki osób na ulicach

Według organizatorów manifestacji w Barcelonie akcja jest gestem solidarności z uczestnikami wtorkowych demonstracji.

Podziel się
Dodaj komentarz
((Demotix/EDU BAYER/Reporter))

Setki osób zgromadziły się wczoraj wieczorem przed parlamentem Katalonii w Barcelonie w geście solidarności z uczestnikami wtorkowej manifestacji w stolicy Hiszpanii. W Kraju Basków i Nawarry ogłoszono strajk generalny, a w Madrycie odbyły się nowe protesty.

Według organizatorów manifestacji w Barcelonie akcja jest _ gestem solidarności _ z uczestnikami wtorkowych demonstracji w Madrycie, podczas której ponad 60 osób zostało rannych, a ponad 30 zatrzymanych przez służby bezpieczeństwa.

_ - Ta manifestacja to wyraz naszego buntu nie tylko przeciwko cięciom budżetowym, ale także reżimowi i represjom politycznym. Chcemy publicznie potępić nieuzasadnioną przemoc _ - powiedział jeden z organizatorów, David Sanchez.

Do udziału w zgromadzeniu wezwało za pośrednictwem sieci społecznościowych wiele ruchów zrzeszających tzw. _ oburzonych _. Demonstranci deklarowali poparcie dla zatrzymanych w czasie manifestacji w Madrycie. W imieniu zebranego tłumu powtarzali, że nie przestaną protestować, dopóki rząd nie upadnie.

Wczoraj odbył się również strajk generalny w Kraju Basków. Tysiące robotników manifestowało swoje niezadowolenie z zapowiadanych przez rząd cięć budżetowych. Organizatorzy wzywali rządzących do oddania władzy; na czele z baskijską pisarką Laurą Mintegi powiedzieli, że strajk jest _ kolejnym narzędziem do wkroczenia na drogę suwerenności i sprawiedliwości społecznej _, które są _ absolutnymi priorytetami _. Tłum mieszkańców Bilbao przemaszerował przez miasto dając wyraz niezadowoleniu z _ dyktatury _.

Protesty i strajki wpłynęły też na odbywający się w San Sebastian międzynarodowy festiwal filmowy. Postanowiono, że pokazane zostaną tylko obrazy konkursowe i odbędzie się zaledwie siedem z około 70 zaplanowanych projekcji. W mieście zamknięto sklepy z pamiątkami i inne obiekty festiwalowe.

W Nawarze podczas strajku generalnego zostało aresztowanych 14 osób. Protestujący obwiniali rządzących za _ ekstremalną przemoc wobec demonstrantów w Madrycie _ i _ nieproporcjonalną _ reakcję policji.

Cristina Cifuentes, polityk Partii Ludowej, podczas konferencji prasowej broniła działań policji podczas manifestacji w pobliżu kongresu Deputowanych, ponadto pogratulowała funkcjonariuszom, że odpowiednio wypełnili swój obowiązek.

Organizatorzy 25-S - strajku w Madrycie, po raz kolejny spotkali się na placu Neptuna, aby wyrazić swoje niezadowolenie z polityki rządu i kryzysu, w którym znajduje się Hiszpania. Zapowiedzieli pokojową manifestację i ogłosili mobilizację na najbliższą sobotę.

Czytaj więcej w Money.pl
Inwestorzy na Wall Street znów wyprzedają akcje Zobacz, jak przebiegła ostatnia sesja na nowojorskiej giełdzie.
Fatalne dane z Hiszpanii. Recesja jest coraz głębsza Banco de Espania przygotowało raport, według którego prognozy rządu w Madrycie okazały się być zbyt optymistyczne.
Krwawe zamieszki w Madrycie. Ponad 60 rannych Wściekli Hiszpanie protestują przeciwko kolejnym cięciom. Ucierpiało wielu policjantów.
Tagi: kryzys w hiszpanii, barcelona, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz