Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Hiszpanii. Przekroczyli deficyt budżetowy

0
Podziel się:

Według najnowszych danych, deficyt budżetowy Hiszpanii osiągnął w ubiegłym roku 8,5 proc. PKB zamiast planowanych 6 proc.

Kryzys w Hiszpanii. Przekroczyli deficyt budżetowy
(RichieC/CC/Flickr)
bFfwIGPV

Wstępne dane o zeszłorocznym deficycie budżetowym Hiszpanii zostały ocenione jako** **duże odstępstwo od wyznaczonego celu - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej. Pełna ocena ma być przeprowadzona około kwietnia i nie jest wykluczone, że wtedy Komisja wyda wtedy rekomendacje w sprawie sankcji.

Według najnowszych danych, deficyt budżetowy Hiszpanii osiągnął w ubiegłym roku 8,5 proc. PKB zamiast obiecanych 6 proc. Z kolei w tym roku, zgodnie z celem wynikającym z procedury nadmiernego deficytu, Hiszpania powinna go zredukować do nie więcej niż 4,4 proc. PKB.

Na konferencji prasowej w trakcie zakończonego w piątek szczytu UE premier Hiszpanii Mariano Rajoy poinformował, że tegorocznym celem budżetowym jego kraju jest deficyt na poziomie 5,8 proc. PKB.

bFfwIGPX

- _ Do listopada ubiegłego roku mówiono nam, że deficyt Hiszpanii w 2011 roku nieco przekroczy 6 proc., w grudniu informowano, że o 2 punkty procentowe, a kilka dni temu, że o 2,5 punktu procentowego, co jest znaczącym odstępstwem _ - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE ds. walutowych Amadeu Altafaj Tardio.

Przypomniał, że premier Hiszpanii wraz z innymi przywódcami podpisał się pod wnioskami szczytu UE, które mówią o tym, że kraje będą dotrzymywać swoich zobowiązań wynikających z Paktu Stabilności i Wzrostu. - _ Komisja Europejska dokona analizy i - jeśli będzie trzeba - przekaże rekomendacje Radzie UE _ - powiedział rzecznik, pytany o ewentualne sankcje wobec Hiszpanii.

Zastrzegł jednak, że KE nie ma jeszcze _ pełnego obrazu o obsunięciu zeszłorocznego budżetu Hiszpanii _ i jego przyczynach, nie zna też ostatecznych planów budżetowych na ten rok. - _ Potrzebujemy twardych danych oraz zatwierdzonego przez parlament planu budżetowego na 2012 rok, by dokonać pełnej oceny. W kwietniu dane będą publikowane przez Eurostat _ - powiedział Altafaj Tardio. Wyraził nadzieję, że hiszpański plan budżetu będzie zgodny z unijnym Paktem.

Dodał, że już raz - w 2010 roku - Hiszpania _ odczuła korzyści ze spełnienia celów budżetowych _, dzięki czemu uniknęła konieczności zaciągnięcia pożyczki ratunkowej. - _ Nie doszło do tego, bo władze trzymały się wyznaczonych celów _ - podkreślił.

bFfwIGQd

Zgodnie z obowiązującym od grudnia 2011 roku tzw. sześciopakiem, wzmacniającym unijny Pakt Stabilności i Wzrostu, za deficyt wyższy niż 3 proc. PKB krajom strefy euro grożą kary finansowe. Rekomendacje w sprawie obniżenia deficytu i ewentualnych kar za brak działań naprawczych będzie wydawać Radzie UE Komisja Europejska. Kraj strefy euro może być zmuszony do wpłaty depozytu w wysokości 0,2 proc. swego PKB, który zostanie mu zwrócony, jeśli dostosuje się do rekomendacji KE i wróci na zrównoważoną ścieżkę finansów publicznych. Jeśli nie - depozyt przekształci się w bezzwrotną karę.

Inne wiadomości dotyczące Hiszpanii czytaj w Money.pl
Dziesiątki strajków. Zatrzymają całą Hiszpanię Do wieczora na ulice miast wyjdzie aż 57 manifestacji. Jej uczestnicy sprzeciwiają się przyjętej przez rząd reformie rynku pracy.
Niemcy pójdą w ślady Grecji? Ujawnia kiedy Prof. Ryszard Bugaj, ocenia akcję pompowania pieniędzy w banki i pakt fiskalny.
Premier mówi Włochom, od kogo się uczyć Premier Włoch Mario Monti uważa, że władze w Rzymie mogą wiele nauczyć się od Madrytu. Chodzi o reformy rynku pracy i systemu bankowego.
bFfwIGQy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)