Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Hiszpanii. W kraju jest prawie 3,5 mln pustostanów

0
Podziel się:

Do niedawna rząd zapewniał, że liczba pustostanów nie przekracza 1,5 mln. Teraz wiadomo, że jest ich ponad dwa razy więcej.

Kryzys w Hiszpanii. W kraju jest prawie 3,5 mln pustostanów
(urbanlegend/CC/Flickr)

Hiszpania ma 3,5 mln pustostanów. Stanowią one prawie 14 proc. wszystkich wybudowanych domów i mieszkań - donosi tamtejszy Narodowy Instytut Statystyki.

Jak obliczono, cena niezamieszkałych nieruchomości wynosi pół biliona euro, czyli stanowi 45 proc.hiszpańskiego PKB. Więcej na ten temat z Barcelony Ewa Wysocka.

Przez lata poprzedzające kryzys w Hiszpanii budowano rocznie blisko 800 tys. mieszkań. Co trzecie istniejące w Hiszpanii mieszkanie wybudowano w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Do niedawna rząd zapewniał, że liczba pustostanów nie przekracza 1,5 mln. Teraz wiadomo, że jest ich ponad dwa razy więcej. Większość z nich to mieszkania, których firmy budowlane nie zdążyły sprzedać przed nastaniem kryzysu.

Resztę stanowią domy odbierane przez banki rodzinom, które nie są w stanie spłacać kredytów hipotecznych. Narodowy Instytut Statystyki podkreśla, że że pustostanów byłoby więcej, gdyby nie wzrost liczby rozwodów i potrzeba wynajmowania przez jednego z rozwodników mieszkania. W 2012 roku rozstało się w Hiszpanii 160 tys. par.

Czytaj więcej o kryzysie w Hiszpanii w Money.pl
Słoweńcom zajmą lokaty, Hiszpania dostanie miliardy. A Polska na to... Słoweńskie banki mają tyle złych długów, że na ich spłatę trzeba by przeznaczyć kwartalne PKB.
Kryzys uderza w milionerów. Na co narzekają? Coraz częściej biura nieruchomości wystawiają na sprzedaż drogie wille. Znani aktorzy i piosenkarze musieli pozamykać swoje hotele i restauracje.
"Nasza sytuacja bardzo podobna do Cypru" Sytuacja Cypru jest uderzająco podobna do Hiszpanii - zapewniają komentatorzy hiszpańskich gazet. Kryzys w Nikozji - ich zdaniem - po raz kolejny obnażył słabość eurolandu.
kryzys
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)