Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. Bank centralny złagodził prognozę recesji

0
Podziel się:

Według najnowszych prognoz tegoroczny spadek PKB wyniesie tylko 1,6 procent.

Kryzys w Portugalii. Bank centralny złagodził prognozę recesji
(mvcaf / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))
bFenlAXp

Bank centralny Portugalii ogłosił, że tegoroczny spadek produktu krajowego brutto wyniesie tylko 1,6 proc., łagodząc w ten sposób swą wcześniejszą prognozę recesji.

Trzy miesiące temu Banco de Portugal przewidywał, iż PKB zmniejszy się w bieżącym roku o 2,0 proc., a jego prognoza z marca mówiła nawet o 2,3 proc.

Zdaniem banku centralnego najnowsze wskaźniki ekonomiczne sygnalizują początek stopniowego ożywienia gospodarczego.

bFenlAXr

Poprawa koniunktury związana jest przede wszystkim ze zwiększoną dynamiką handlu zagranicznego. Portugalski eksport ma w 2013 roku wzrosnąć o 5,8 proc., a nie o 4,7 proc., jak oczekiwano wcześniej. Popyt wewnętrzny ma się natomiast zmniejszyć tylko o 2,2 proc., podczas gdy poprzednia prognoza mówiła o 3,8 proc.

W następstwie dramatycznego kryzysu finansów publicznych Portugalia korzysta od 2011 roku z opiewającego na 78 mld euro pakietu pomocowego Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a w zamian za to musiała się zobowiązać do surowych przedsięwzięć oszczędnościowych. Kraj jest już trzeci rok pogrążony w recesji - spadek PKB wyniósł 1,6 proc. w roku 2011 i 3,2 proc. w roku ubiegłym. Bezrobocie sięgnęło rekordowego poziomu ponad 17 proc.

bFenlAXS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)