Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kryzys w Portugalii? Rekordowy eksport zaskoczył ekonomistów

0
Podziel się

Ekonomiści nie kryją zaskoczenia. Zazwyczaj bowiem aktywność podczas okresu wakacyjnego spada.

Kryzys w Portugalii? Rekordowy eksport zaskoczył ekonomistów
(Contando Estrelas/CC BY-NC 2.0/Flickr)
bEpWohiZ

Eksport towarów z Portugalii osiągnął w lipcu tego roku rekordowy poziom 4,2 miliarda euro. Największy wzrost odnotowano w przypadku sprzedaży paliw i smarów.

Jak poinformował dzisiaj Krajowy Instytut Statystyczny (INE) w Lizbonie, w lipcu bieżącego roku odnotowano zwiększenie portugalskiego eksportu o 5,5 procent w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2012 roku.

_ - W bieżącym roku trzykrotnie już zanotowaliśmy spadek eksportu. Lipiec okazał się jednak wyjątkowym miesiącem. W porównaniu z czerwcem br. sprzedaż zagraniczna wzrosła o 9,6 proc. _ - napisał w komunikacie INE.

bEpWohjb

W lipcu br. wartość eksportu wyniosła 4,29 mld euro, osiągając poziom najwyższy w historii Portugalii. Wzrostowej tendencji w sprzedaży zagranicznej towarzyszyło również zwiększenie importu. W lipcu br. sięgnął on kwoty 5,19 mld euro i był większy odpowiednio o 10,1 proc. i 13,1 proc. wobec lipca ub.r. i czerwca bieżącego roku.

Portugalscy ekonomiści przypominają, że rekord eksportowy w lipcu jest zaskakującym wynikiem z uwagi na zazwyczaj niższą aktywność biznesową podczas okresu wakacyjnego.

_ - Lipcowy wzrost eksportu portugalskich towarów nastąpił zarówno w przypadku państw członkowskich Unii Europejskiej, jak i krajów, które do niej nie należą. Sprzedaż na rynki unijne zwiększyła się o 4,6 proc. wobec lipca ub.r. i o 8,3 proc. wobec czerwca br. Z kolei eksport do państw spoza UE był wyższy odpowiednio o 7,9 proc. i 13 proc. _ - poinformował INE.

Największy wzrost zagranicznej sprzedaży Portugalii miał miejsce w przypadku paliw i smarów. Ich eksport osiągnął wartość 1,2 mld euro i był o 20,8 proc. większy niż w lipcu ub.r.

bEpWohjh

W drugim kwartale br. zanotowano pozytywną tendencję także w przypadku PKB Portugalii. Jego wskaźnik zwiększył się wobec okresu styczeń-marzec br. o 1,1 proc. Ostatni wzrost PKB w tym kraju miał miejsce w czwartym kwartale 2010 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
To może pomóc Portugalii wyjść z kryzysu Od stycznia do maja obroty w turystyce wyniosły niemal 3 miliardy euro. Druga połowa roku może być jeszcze lepsza.
USA, Niemcy, Portugalia. Kiedy koniec kryzysu? Stany Zjednoczone wychodzą z kryzysu, ale nie wszyscy Amerykanie to odczuwają. W Portugalii wskaźniki ekonomiczne nie napawają optymizmem. A jak jest w Niemczech?
Portugalia w potężnych tarapatach Prezydent odrzucił dziś plan zmian w rządzie, który miał zażegnać kryzys w koalicji socjaldemokratów. Ale to nie wszystko.
bEpWohjC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)