Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Portugalii. Ubożejący ludzie porzucają psy i koty

0
Podziel się:

W minionym roku w całym kraju porzucono ponad 10 tys. zwierząt domowych, czyli około 15 proc. więcej niż w 2011 roku.

Kryzys w Portugalii. Ubożejący ludzie porzucają psy i koty
(Lachlan Hardy/CC/Flickr)

W Portugalii szybko rośnie liczba porzucanych przez właścicieli psów i kotów. Tylko w minionym roku na ulicę trafiło ponad 10 tys. zwierząt domowych - alarmują organizacje ochrony zwierząt. Przyczyną jest pogarszająca się sytuacja finansowa Portugalczyków.

Według przedstawicieli organizacji ochrony zwierząt głównym czynnikiem nasilającym zjawisko porzucania czworonogów jest zubożenie społeczeństwa.

- _ Właściciele zwierząt decydujący się na ich oddanie do schroniska zazwyczaj uzasadniają swoją decyzję brakiem środków do życia lub koniecznością emigracji zarobkowej. Nigdy dotychczas nie notowaliśmy tak wielu przypadków porzucania czworonogów _ - powiedziała przewodnicząca Stowarzyszenia Ochrony Porzuconych Zwierząt Natalia Correia.

Szybko rosnącą liczbę bezpańskich czworonogów potwierdzają także inne organizacje. Z danych Portugalskiej Ligi Praw Zwierząt wynika, że w minionym roku w całym kraju porzucono ponad 10 tys. zwierząt domowych, czyli około 15 proc. więcej niż w 2011 roku.

- _ Zjawisko to po raz pierwszy wyraźnie nasiliło się przed dwoma laty. Od tego czasu jego skala systematycznie rośnie, zmuszając nas do dodatkowych działań. W tym roku rozpoczęliśmy akcję wsparcia dla ubogich rodzin, które zadeklarowały nam zamiar pozbycia się czworonoga z braku środków na jego utrzymanie. Codziennie dostarczamy im suchą karmę i środki do pielęgnacji zwierząt _ - powiedziała przewodnicząca ligi Maria do Ceu Sampaio.

Portugalskie schroniska dla zwierząt są przepełnione. Szacuje się, że obecnie przebywa w nich ponad pół miliona psów i kotów. Zgodnie z portugalskim prawem dyrekcja schroniska po ośmiu dniach od przygarnięcia czworonoga może skierować go do uśpienia.

- _ Choć na terenie stołecznej aglomeracji rośnie liczba porzucanych psów i kotów, to władze schronisk rzadko uciekają się do eutanazji bezpańskich zwierząt. Przypadki takie są sporadyczne i dotyczą zazwyczaj chorych czworonogów, znajdujących się w fazie terminalnej _ - zapewniła Luisa Gomes z Departamentu Higieny i Kontroli Sanitarnej w lizbońskim ratuszu.

Szacuje się, że w 10-milionowej Portugalii 2,6 proc. mieszkańców żyje na skraju ubóstwa. Jego główną przyczyną jest rosnące bezrobocie. W maju br. osiągnęło ono rekordowy poziom 17,6 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys? Podatnicy nie korzystają z nowych ulg Po pierwszej połowie roku fiskus może im wypłacić zaledwie 11 procent należnych środków.
Ministrowie skazani z wstrzymanie inwestycji W orzeczeniu sąd wyjaśnił, że wydając decyzję blokującą budowę trasy A26, ministrowie przyczynili się do stworzenia zagrożenia dla jej użytkowników.
To największy strajk w historii tego kraju W odbywającym się dziś strajku generalnym wzięło udział ponad 80 procent wszystkich zatrudnionych. To największy strajk w historii Portugalii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)