Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w strefie euro. Francja i Niemcy znów jednym głosem

0
Podziel się:

- Europa z kryzysu może wyjść silniejsza - uważa Angela Merkel. Razem z Francoisem Hollandem świętowała 50. rocznicę spotkania generała de Gaulle'a i Konrada Adenauera.

Kryzys w strefie euro. Francja i Niemcy znów jednym głosem
(PAP/EPA)

Prezydent Francji Francois Hollande oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwali Europę do pogłębienia integracji. Ich rozmowy w Reims upamiętniały 50. rocznicę symbolicznego spotkania generała Charlesa de Gaulle'a i Konrada Adenauera.

Hollande i Merkel wzięli udział w uroczystej mszy w gotyckiej katedrze w Reims, tej samej, w której koronowano francuskich królów, a także bombardowanej przez Niemców w czasie pierwszej wojny światowej.

Także w Reims 7 maja 1945 roku III Rzesza podpisała akt kapitulacji na froncie zachodnim. 8 lipca 1962 roku de Gaulle, ówczesny prezydent Francji, wraz z szefem niemieckiego rządu Konradem Adenauerem podali sobie ręce, aby pogrzebać panującą od setek lat niechęć między Francuzami a Niemcami.

Dziś Merkel i Hollande serdecznym uściskiem potwierdzili przyjaźń między dwoma krajami, najsilniejszymi gospodarkami Unii Europejskiej.

Oboje, odnosząc się do kryzysu zadłużeniowego strefy euro, przyznali, że dziś Europa stoi przed wieloma wyzwaniami. - _ Unia gospodarcza (...) wydaje się niezbyt silna _ - powiedziała Merkel. Zaapelowała o doprowadzenie do końca projektu unii gospodarczej i monetarnej na szczeblu politycznym.

_ - Europa z kryzysu może wyjść silniejsza _ - podsumowała kanclerz Merkel. Hollande zauważył, że obecny kryzys powinien przekonać Europejczyków do przyspieszenia integracji i doprowadzić do _ nowego początku _ europejskiej jedności.

Prezydent Francji chwalił de Gaulle'a i Adenauera za to, że _ po takich krzywdach umieli wyobrazić sobie wspólną przyszłość _, a także za ich _ wielkość _, gdyż potrafili położyć fundament pod przyjaźń stanowiącą dziś podstawę Unii Europejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Wideokonferencja głów UE. Co postanowili? To spotkanie zostało zwołane nagle, w związku z nadchodzącym szczytem G8.
"Europa w płomieniach, a Merkel gasi naftą" _ - Europa stoi nad przepaścią i w nadchodzących miesiącach może w nią spaść - _ostrzega Joschka Fischer.
Dramat Hollande'a. Po czyjej stronie stanie? Głosując na partie, które chcą odrzucenia lub renegocjacji pakietu ratunkowego, Grecy postawili Francois Hollande'a przed poważnym dylematem.
kryzys
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)