Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys we włoszech
30.11.2011 18:23

Kryzys we Włoszech. Monti dementuje pogłoski

Następca Silvio Berlusconiego, który pełni również obowiązki ministra finansów, uczestniczył w posiedzeniu ministrów finansów 27 krajów UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FriendsofEurope/CC/Flickr)

*Premier Włoch Mario Monti oświadczył w Brukseli, że _ rygor , wzrost i sprawiedliwość _ to cele nowego pakietu oszczędnościowego, jaki przedstawi jego rząd w przyszłym tygodniu. Stanowczo zaprzeczył, jakoby Włochy ubiegały się o wsparcie MFW. *

Następca Silvio Berlusconiego, który pełni również obowiązki ministra finansów, uczestniczył w posiedzeniu ministrów finansów 27 krajów UE.

Na konferencji prasowej Mario Monti powiedział, że jego rząd nigdy nie brał pod uwagę możliwości zwrócenia się o pomoc finansową do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W ten sposób skomentował doniesienia dziennika _ La Stampa _, który napisał, że MFW gotów jest wyłożyć od 400 do 600 mld euro na pożyczkę dla Włoch, by pomóc w ten sposób nowemu rządowi kryzysowi w realizacji programu antykryzysowego.

_ - Żadna prośba w tej sprawie nie została nigdy skierowana _ - zapewnił premier. Wyjaśnił natomiast, że spotkał się z przedstawicielem MFW, by ustalić szczegóły uzgodnionego wcześniej monitoringu włoskich finansów, jaki Fundusz ma prowadzić. Rozmawiał o tym także w Brukseli z kilkoma ministrami finansów oraz szefem eurogrupy Jean-Claudem Junckerem.

Dziś MFW po raz trzeci w ciągu ostatnich trzech dni oficjalnie zdementował, jakoby rozmawiał z Włochami (a także z Hiszpanią) o planowanym wsparciu. Źródła AFP podały jednocześnie, że choć obecnie żadnych rozmów nie ma, to _ gdyby była konieczność pomocy Włochom, MFW jest do tego gotowy i wcale takiej możliwości nie wyklucza _. Źródła zastrzegły, że taki program możliwy byłby wyłącznie z udziałem Europejskiego Banku Centralnego.

Monti zapowiedział, że w programie antykryzysowym, nad którym jego gabinet będzie obradował w poniedziałek, zawarty zostanie również projekt reform strukturalnych. Wyraził przekonanie, że jego rząd pobija _ rekord prędkości _, jeśli chodzi o tempo prac nad pakietem. Nie ujawnił, jakie dodatkowe oszczędności ma przynieść nowy program antykryzysowy, którego celem jest doprowadzenie do równowagi finansów publicznych w 2013 roku.

_ - Będziemy działać na rzecz tego, aby Włochy odgrywały bardziej wyrazistą rolę w debacie na forum UE - zapewnił premier. - Ważne jest, aby Włochy stały u boku Niemiec i Francji będąc trzecią gospodarką w strefie euro, ale chcemy zarazem utrzymywać najbardziej, jak to możliwe, owocne relacje z UE, w duchu wspólnotowym _.

Monti, niegdyś wieloletni komisarz UE, już wcześniej podczas pierwszej wizyty w Brukseli zapewniał, że wierzy w integrację europejską opartą na silnych instytucjach europejskich, budowaną tzw. metodą wspólnotową. To metoda, której przeciwstawia się metodę międzyrządową (preferowaną np. przez Francję), gdzie główne decyzje należą do liderów państw i rządów.

Skrytykował przy tym tych polityków krajowych, którzy na UE zrzucają _ odpowiedzialność innych _. I zapewnił, że wszystkie antykryzysowe działania jego rządu w ramach zobowiązań wobec UE będą jednocześnie w interesie narodowym, _ w interesie młodzieży, Włochów, którzy jeszcze się nie urodzili _. Włoski premier powiedział, że podczas obrad w Brukseli europejscy partnerzy zapewnili go, że postrzegają jego gabinet jako _ bardzo wiarygodny _.

Czytaj więcej o problemach Włoch w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t195894.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/monti;daje;wlochom;przyklad;jak;oszczedzac,106,0,977770.html) Nowy premier daje przykład, jak oszczędzać Nowy premier Włoch nie przestaje zaskakiwać swoich rodaków. Mario Monti dał dziś kolejny przykład skromności i oszczędności, wracając po weekendzie z Mediolanu do stolicy pociągiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t190319.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/senat;udzielil;wotum;zaufania;rzadowi;mario;montiego,181,0,969397.html) Wotum zaufania dla nowego premiera Włoch Rząd 16 ministrów - naukowców, wykładowców uniwersyteckich i specjalistów, w którym nie ma żadnego polityka został uznany przez senat.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t190484.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mario;monti;wyglosil;swoje;expose,204,0,968652.html) Expose Mario Montiego. Zobacz komu zabierze _ Rząd uznaje, że narodził się, by zmierzyć się, w duchu konstruktywnym i jedności, z sytuacją poważnego kryzysu _ - [powiedział Mario Monti.
Tagi: kryzys we włoszech, włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz