Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys zablokuje rozszerzenia strefy euro?

0
Podziel się:

Fitch: Szanse na przyjęcie wspólnej waluty ma jedynie Estonia, reszta długo poczeka.

Kryzys zablokuje rozszerzenia strefy euro?
(MPD01605/CC/Flickr)

Zdaniem agencji ratingowej Fitch rozszerzenie strefy euro na kraje Europy Środkowej i Wschodniej znacząco się opóźni. Według Fitch Ratings wywołał to światowy kryzys finansowy, który przyczynił się do zwiększenia deficytu budżetowego krajów UE.

W raporcie na ten temat, Fitch ocenia, że wyjątkiem wśród państw Europy Środkowej i Wschodniej jest Estonia. Tallin planował wprowadzenie europejskiej waluty w 2011 roku i według Fitch nadal jest w stanie osiągnąć swój cel.

_ - Najnowsze prognozy agencji Fitch dotyczące harmonogramu przystępowania do strefy euro wyglądają następująco: 2011 rok dla Estonii, 2014 rok dla Litwy, 2015 rok dla Bułgarii, Węgier, Łotwy, Polski i Rumunii oraz 2016 rok dla Czech. Istnieje jednak prawdopodobieństwo zwiększenia się opóźnień _ - głosi oświadczenie agencji.

Kryzys spowodował wzrost średniego deficytu budżetowego w tych ośmiu państwach do 6,1 proc. PKB w 2009 roku, przy 1,1 proc. w 2007 roku.

_ - W wielu krajach będzie teraz konieczne przejście przez długi i trudny okres ograniczeń budżetowych, aby skorygować nadmierny deficyt, który powinien zejść poniżej poziomu 3 proc. PKB _ - powiedział cytowany przez agencję AFP Ed Parker z Fitch Ratings.

euro
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)