Notowania

euro
06.05.2010 18:25

Kryzys zablokuje rozszerzenia strefy euro?

Fitch: Szanse na przyjęcie wspólnej waluty ma jedynie Estonia, reszta długo poczeka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MPD01605/CC/Flickr)

Zdaniem agencji ratingowej Fitch rozszerzenie strefy euro na kraje Europy Środkowej i Wschodniej znacząco się opóźni. Według Fitch Ratings wywołał to światowy kryzys finansowy, który przyczynił się do zwiększenia deficytu budżetowego krajów UE.

W raporcie na ten temat, Fitch ocenia, że wyjątkiem wśród państw Europy Środkowej i Wschodniej jest Estonia. Tallin planował wprowadzenie europejskiej waluty w 2011 roku i według Fitch nadal jest w stanie osiągnąć swój cel.

_ - Najnowsze prognozy agencji Fitch dotyczące harmonogramu przystępowania do strefy euro wyglądają następująco: 2011 rok dla Estonii, 2014 rok dla Litwy, 2015 rok dla Bułgarii, Węgier, Łotwy, Polski i Rumunii oraz 2016 rok dla Czech. Istnieje jednak prawdopodobieństwo zwiększenia się opóźnień _ - głosi oświadczenie agencji.

Kryzys spowodował wzrost średniego deficytu budżetowego w tych ośmiu państwach do 6,1 proc. PKB w 2009 roku, przy 1,1 proc. w 2007 roku.

_ - W wielu krajach będzie teraz konieczne przejście przez długi i trudny okres ograniczeń budżetowych, aby skorygować nadmierny deficyt, który powinien zejść poniżej poziomu 3 proc. PKB _ - powiedział cytowany przez agencję AFP Ed Parker z Fitch Ratings.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Euro dopiero za pięć lat? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/euro;dopiero;za;piec;lat,178,0,566194.html )
* [ Polska nie spełnia żadnego kryterium przyjęcia euro ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;nie;spelnia;zadnego;kryterium;przyjecia;euro,121,0,595065.html )
* [ O planie konsolidacji finansów publicznych w Money.pl ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/plan;konwergencji.html )
*
Tagi: euro, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz