Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kryzys zmniejszył migrację do krajów OECD

0
Podziel się:

Kryzys gospodarczy wpłynął na ograniczenie migracji do krajów OECD, w tym Unii Europejskiej.

Kryzys zmniejszył migrację do krajów OECD
(Reporter)

Kryzys gospodarczy wpłynął na ograniczenie migracji do krajów OECD, w tym Unii Europejskiej, a także zwiększył odsetek bezrobocia wśród imigrantów, co wzmogło niechęć do nich w niektórych krajach - wynika z tegorocznego raportu OECD o migracjach._ _

_ Fakt, że dla opinii publicznej temat migracji jest drażliwy, podczas gdy bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie, skłonił wiele rządów do wdrożenia bardziej restrykcyjnych polityk w dziedzinie migracji _ - podkreślono w raporcie przedstawionym w środę w Brukseli.

_ - Recesja oznacza mniej imigracji oraz zwiększa bezrobocie wśród imigrantów, co stwarza problemy, jeśli chodzi o ich integrację w społeczeństwie _ - zwrócił uwagę unijny komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor na konferencji prasowej.

_ - Debata polityczna, zbrukana ksenofobiczną retoryką, nie pomaga w odwróceniu tych tendencji _ - dodała komisarz ds. wewnętrznych Cecilia Malmstroem.

Najboleśniej kryzys dotknął nowych młodych imigrantów bez kwalifikacji. Pomiędzy rokiem 2008 a 2010 odsetek bezrobocia wśród nich wzrósł o 4 pkt proc. (ogółem o 2,5 pkt.).

_ W większości krajów imigranci odpowiadają w 14 do 30 proc. za wzrost długoterminowego bezrobocia _ - napisano w raporcie.

Jednocześnie autorzy zwrócili uwagę, że _ do 2015 r. imigracja na obecnym poziomie nie będzie wystarczająca, aby utrzymać poziom populacji w wieku produkcyjnym w wielu krajach OECD, w tym zwłaszcza w Unii Europejskiej _.

Malmstroem podkreśliła jednak, że kraje europejskie potrzebują przede wszystkim imigrantów wysoko kwalifikowanych.

OECD zwraca uwagę na równoległe zjawisko: emigrację obywateli UE do krajów, gdzie mają oni szansę na pracę i integrację. Autorzy podali przykład Irlandczyków emigrujących do Australii i Kanady, nie zaś innych anglojęzycznych krajów jak Wielka Brytania czy USA, które zostały dotknięte przez kryzys.

Raport powstał na podstawie danych z 2010 r., kiedy to imigracja do krajów OECD spadła o 2,5 proc. do 4,1 mln osób. Imigracja do krajów europejskich spadła wówczas o 3 proc., do USA zaś - o 8 proc. Niemniej dane z poszczególnych krajów za rok 2011 sugerują, że napływ imigrantów zwiększył się w Australii, USA, Nowej Zelandii oraz większości krajów UE poza Włochami, Hiszpanią i Szwecją.

Czytaj więcej o światowym kryzysie w Money.pl
Bilion euro na pomoc Europie. To możliwe? Niemiecki rząd odrzucił apele Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju o zwiększenie puli funduszy ratunkowych dla strefy euro co najmniej do biliona euro.
OECD alarmuje. Nadchodzi najgorsze? Według jej najnowszej prognozy globalnej koniunktury, niezdolność przywódców państw Unii Europejskiej do zahamowania kryzysu może skończyć się fatalnie.
Awaryjny miniszczyt w Paryżu. Boją się o... Szefowie finansów Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii spotkali się dzisiaj w Paryżu na zorganizowanym w trybie awaryjnym miniszczycie, by omówić propozycje dotyczące ratowania euro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)