Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kwaśniewski doprowadzi do uwolnienia Tymoszenko?

0
Podziel się

Wypuszczenie Tymoszenko z więzienia jest jednym z najważniejszych warunków, stawianych przez Brukselę przed oczekiwanym w listopadzie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą

Kwaśniewski doprowadzi do uwolnienia Tymoszenko?
(Reporter)
bEpDqlgB

_ Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko potrzebuje leczenia za granicą _ - oświadczył były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski, gość konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), stowarzyszenia, które promuje obecność Ukrainy w UE.

_ Tymoszenko jest chora. Potrzebna jej jest operacja, a potem terapia i rehabilitacja. Oczekujemy, że wyjedzie ona za granicę - powiedział Kwaśniewski. - Oczekujemy, że rząd Ukrainy przyjmie propozycję, która została przygotowana już wiele miesięcy temu _ - dodał.

Były prezydent Kwaśniewski i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox z ramienia PE obserwują procesy sądowe ukraińskich opozycjonistów, w tym odbywającej wyrok siedmiu lat więzienia Tymoszenko. Jej uwolnienia domaga się Unia Europejska, która uważa, że była premier, skazana za nadużycia przy zawieraniu za jej rządów umów gazowych z Rosją, została ukarana za decyzję polityczną.

bEpDqlgD

Wypuszczenie Tymoszenko z więzienia jest jednym z najważniejszych warunków, stawianych przez Brukselę przed oczekiwanym w listopadzie podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Była premier cierpi na przewlekłe schorzenie kręgosłupa.

Kwaśniewski mówił w Jałcie, że jego misja na Ukrainie, która trwa od czerwca ubiegłego roku i wymaga wielu wizyt w tym kraju, wywołuje już niezadowolenie jego małżonki - relacjonuje gazeta internetowa _ Ukrainska Prawda _.

_ Spędzam na Ukrainie tak dużo czasu, że żona pyta mnie czasem, czy nie mam tam drugiej rodziny. Odpowiadam jej na to: tak, jest to pan Janukowycz i pani Tymoszenko _ - powiedział.

Niedziela była ostatnim dniem konferencji YES. W sobotę obecny na niej przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego Elmar Brok oświadczył, że niekorzystny dla Ukrainy raport Kwaśniewskiego i Coxa może doprowadzić do problemów z podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

bEpDqlgJ

_ Od samego początku mówiliśmy, że przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej Ukraina powinna wypełnić wszystkie stawiane jej warunki. Jednym z nich jest rozwiązanie problemu wybiórczego stosowania prawa wobec Julii Tymoszenko. Jeśli panowie Cox i Kwaśniewski nie będą w stanie przedstawić 15 października w PE pozytywnego raportu, to będziemy mieli problem _ - ocenił Brok.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina coraz bliżej Unii Europejskiej Unia Europejska docenia konsensus ukraińskich sił politycznych wokół przyjęcia w parlamencie ustaw koniecznych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.
Unia Europejska nie może utracić Ukrainy Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton wyraziła nadzieję, że Ukraina poczyni wysiłki w celu podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE na listopadowym szczycie w Wilnie.
Ujawnili, kiedy Tymoszenko ma być wolna Misja wysłanników Parlamentu Europejskiego, a zwłaszcza ich rozmowy na temat Tymoszenko, otoczona jest ścisłą tajemnicą.
bEpDqlhe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)