Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kwaśniewski spotka się z Janukowyczem

0
Podziel się:

Od rozwiązania sprawy Tymoszenko UE uzależnia podpisanie jesienią umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą.

Kwaśniewski spotka się z Janukowyczem
(PAP/Radek Pietruszka)
bECFLbAl

Były prezydent przybył na Krym, gdzie wraz z byłym przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Patem Coksem, spotka się z prezydentem Ukrainy, a następnie z więzioną byłą premier Julią Tymoszenko.

Informację o przylocie Kwaśniewskiego na Krym potwierdził konsul generalny RP w Sewastopolu Wiesław Mazur. Wcześniej rozmówcy z kręgów dyplomatycznych przekazali, że Kwaśniewski i Cox spotkają się z przebywającym na urlopie na Krymie Janukowyczem, a w środę pojadą do Charkowa na wschodzie kraju na widzenie z Tymoszenko.

Kwaśniewski i Cox z ramienia Parlamentu Europejskiego obserwują procesy sądowe Tymoszenko, która odbywa obecnie wyrok siedmiu lat więzienia za nadużycia z czasów, gdy stała na czele rządu. W ocenie Unii Europejskiej była premier jest ofiarą wybiórczego stosowania prawa przez władze w Kijowie wobec przeciwników politycznych.

bECFLbAn

Od rozwiązania sprawy Tymoszenko UE uzależnia podpisanie jesienią umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Obecnie trwają negocjacje w sprawie umożliwienia byłej premier wyjazdu do szpitala w Niemczech. Niemieccy lekarze, którzy nadzorują leczenie schorzenia kręgosłupa Tymoszenko w szpitalu w Charkowie, uważają, że wymaga ona niezwłocznej operacji.

Opozycyjny polityk ukraiński Arsenij Jaceniuk wskazuje, że wypuszczenie Tymoszenko z więzienia jest jednym z podstawowych warunków podpisania umowy o stowarzyszeniu między Ukrainą i UE.

_ Ukraiński rząd i prezydent mają czas do września, by zademonstrować polityczną wolę podpisania umowy, a w tym celu niezbędne jest zastosowanie instrumentów prawnych, które sprawią, że Julia Tymoszenko uzyska pomoc medyczną w Niemczech _ - powiedział Jaceniuk w rozmowie z radio Swoboda.

Oczekuje się, że umowa stowarzyszeniowa Ukraina-UE zostanie podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie w Wilnie. Częścią tego dokumentu jest umowa o wolnym handlu.

bECFLbAt
Czytaj więcej w Money.pl
Tymoszenko bedzie leczona za granicą? _ Trwają rozmowy, przekazaliśmy pakiet propozycji naszym partnerom na Zachodzie. Nikt nie powiedział nie. Dla wykonania misji humanitarnej być może trzeba będzie zmienić prawo _.
Radosław Sikorski wietrzy duży sukces _ Niektórzy politycy czasami nadmiernie personalizują sprawę Julii Tymoszenko. Sprawa byłej premier jest symbolem niedoskonałości systemu prawnego, systemu sądownictwa i tego, co jest postrzegane, jako wybiórcza sprawiedliwość na Ukrainie. _
Władze Ukrainy niechętne warunkom Unii _ Nie będzie tragedii, jeśli umowa stowarzyszeniowa zostanie podpisana dopiero po wymianie rządzącej na Ukrainie ekipy. _
bECFLbAO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)