Notowania

janusz lewandowski
01.01.2012 13:05

Lewandowski: Będą trudne negocjacje o budżecie UE

Unijny komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski obawia się, że będą próby cięć wydatków unijnym budżecie na lata 2014-2020.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Dania, która dziś rozpoczęła półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej, chce przyspieszyć negocjacje w sprawie budżetu Wspólnoty na lata 2014-2020. Zapowiadają się jedne z najtrudniejszych rozmów - mówi Polskiemu Radiu komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski. *

W związku z kryzysem grupa krajów, głównie bogatych na Zachodzie, która wprowadza oszczędności u siebie, chce też ograniczyć wydatki w unijnym budżecie. - _ W takim klimacie spory o pieniądze są niezwykle trudne. Obawiam się, że będzie rozmowa o cięciach, problem tylko, na ile te cięcia będą kosztowne dla biedniejszych krajów. Ideałem byłyby cięcia, która sobie urządza bogatsza Europa, ale biedniejszym daje szanse awansu _ - powiedział unijny komisarz.

Według Janusza Lewandowskiego do czerwca unijne rządy, pod przewodnictwem Kopenhagi, powinny uzgodnić sumy pieniędzy na europejskie programy i dla krajów członkowskich, choć to nie zakończy jeszcze prac nad unijnym budżetem, bo potrzebna będzie jeszcze zgoda europosłów.

- _ Nie wystarczy dogadać się między rządami, bo jeszcze pozostaje Parlament Europejski, ufny we własne siły, uprawniony na równi z rządami w świetle traktatu lizbońskiego, więc trzeba doliczyć czas na rozmowy z Parlamentem. Dobrze byłoby, żeby wszystko się domknęło w grudniu 2012 roku _ - powiedział komisarz do spraw budżetu.

Finał rozmów przypadnie więc na przewodnictwo Cypru w Unii, który po Danii będzie kierował pracami Unii.

Więcej o unijnym budżecie znajdziesz w Money.pl
Unia trzyma się na Niemczech. Twarde dane Ekonomiści nie mają złudzeń. Na niemieckie przywództwo jesteśmy skazani.
Czesi chcą rewolucji w unijnym budżecie Premier Czech Petr Neczas oświadczył, że Praga opowiada się za obniżeniem wydatków na Wspólną Politykę Rolną w planowanym na lata 2014-2020 nowym budżecie Unii Europejskiej.
Bieńkowska: Z UE możemy dostać więcej W przyszłym budżecie Unii Europejskiej, w latach 2014-2020, Polska ma szansę na około 300 mld zł.
Tagi: janusz lewandowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz