Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łotwa wprowadza euro wbrew ludziom

0
Podziel się:

Od 1 stycznia łat zostanie zastąpiony przez wspólną europejską walutę. Ponad połowa Łotyszy jest temu jednak przeciwna.

Łotwa wprowadza euro wbrew ludziom
(Will Spaetzel/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Mieszkańcy Łotwy od dawna są przeciwni wejściu ich kraju do strefy euro. Jeszcze wiosną za przyjęciem wspólnej waluty było jedynie 33 procent obywateli. Teraz, po 6 miesiącach intensywnej kampanii informacyjnej prowadzonej przez rząd, najnowsze badanie firmy TNS pokazuje wzrost zwolenników euro na Łotwie.

Pod koniec listopada 45 procent ankietowych deklarowało pozytywny stosunek do przyjęcia przez ich kraj euro .

Łotysze dobrze pamiętają, jak europejski kryzys uderzył kilka lat temu w ich gospodarkę. W 2009 roku PKB kraju spadło o niemal 18 procent, a rząd musiał wprowadzać drastyczne cięcia w sferze budżetowej i ratować się pożyczką z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.Obywatele obawiają się również podwyżki cen przy okazji wprowadzenia euro.

Rząd uspokaja. Przypomina, że gdy 3 lata temu Estonia przyjęła wspólną walutę, ceny wzrosły _ tylko _ o 0,2 procent. Zaznacza, że Łotwa jest krajem o niewielkiej, otwartej gospodarce i dlatego - twierdzi - przyjęcie euro wpłynie pozytywnie na inwestycje. Wzrost PKB w przyszłym roku ma przekroczyć 4 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Czesi nie spieszą się do strefy euro Kraje takie jak Czechy czy Polska chcą też mocniej stanąć na nogi, zanim zdecydują się na zamianę waluty
Strefa euro nie jest gotowa na poszerzenie Kraje strefy euro nie poradziły sobie jeszcze z własnymi kłopotami i nie powinny przyjmować kolejnych członków - alarmują eksperci.
Wieloletni szef Fed: Unia polityczna warunkiem przetrwania euro Greenspan ujawnił, że jest fanem Angeli Merkel.
"Trzeba przekonać Polaków do euro" _ Pozostawanie poza strefą euro byłoby dla Polski niekorzystne, oznaczałoby bowiem mniejsze zainteresowanie inwestorów naszym krajem _.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)